Üha rohkem on inimesi, kes soovivad korteri üürida pikemaks ajaks, nemad on aga elamispinna suhtes lühiajalistest üürnikest märksa nõudlikumad. Paraku pole paljud üürileandjad seda muutust veel märganud.

Viimastel aastatel on üüriturul valitsenud korterite puudus ning seetõttu pole korteriomanikel olnud vaja väga palju pingutada, et oma korter välja üürida. Praeguseks aga on üürnikud üürituru madalseisust hoolimata valivamateks muutunud. Kehvas seisukorras või üürniku jaoks ette valmistamata korterit ei õnnestu tihti ka vaatamata suhteliselt madalale hinnale enam niisama lihtsalt välja üürida.

Inimesed, kes on teinud põhimõttelise otsuse elada näiteks kuni viis järgmist aastat üüripinnal, vaatavad korterite puhul hoopis teisi asju kui lühiajalised üürnikud, kes otsivad ulualust vähem kui aastaks. Kinnisvaraomanike seas on paraku aga üsna palju neid, kes pole veel märganud, et klientide nõudmised üürikorteritele üha enam muutuvad.

Turu trend näitab, et peale on kasvamas põlvkond, kes eelistab kodu üürida, mitte osta. Ka on seoses äride laienemisega aina rohkem välismaalasi, kes vajavad endale või oma töötajatele pikemaks ajaks elamispinda Eestis. Välismaalt tulijad on aga enamasti harjunud hoopis teistsuguse üürikorterite kvaliteediga kui see, mis siinsel turul keskmiselt pakkuda on.

Üürikorteri omaniku huvi on teenida korteri pealt võimalikult suurt üüritulu. Muutunud oludes tasuks aga igal korteriomanikul mõelda, kuidas muuta oma korter atraktiivsemaks.

Inimesed, kes oma kodu soetamise asemel soovivad elada üüripinnal, eeldavad üürikorterilt tegelikult samu omadusi, mida hinnatakse päris oma korterit ostes. Näiteks võib väga oluliseks osutuda see, millises majas korter paikneb. Need, kes otsivad korterit pikemaks ajaks, väärtustavad esimeses järjekorras vaateid hoovi poole, vaikust ja rahu.

Mürarohke asukoht on üürnike silmis kindel miinus, selline korter võib jääda tükiks ajaks elanikku ootama. Mõistliku üürihinna määramise kõrval tasub sellise korteri omanikul üht-teist ette võtta, et elamispind siiski huvi äratavaks muuta.

Võidunud sisustus ei meelita

Üürnike silmis on väga tähtis, et korter oleks puhas. Põrandad, seinad, aknad ja tööpinnad tuleks enne korteri esitlemist pesta, lahtised põrandaliistud kinnitada, katkine tapeet parandada. Viimasel juhul ei maksa kasutada intensiivseid värvitoone ja efektseid mustreid, vaid neutraalseid toone.

Mööbli olemasolu loeb üürileandja tavaliselt korteris plussiks – üürnik võib ju kohe sisse kolida, kõik elamiseks vajalik on olemas! Kui aga mööbel on võidunud ja lagunenud, võib see võimaliku üürilise silmis hoopis miinus olla. Tihtipeale praagitakse nõukogudeaegset mööbliga korterid juba kinnisvaraportaalist vaadatud piltide põhjal välja. Negatiivsemalt on inimesed meelestatud ka näiteks 90ndate stiilis nahkmööbli vastu. Suvaline mööbel ei tule samuti kasuks. Seepärast peaks korteriomanik mööbli kriitilise pilguga üle vaatama, remontima või hoopis välja viskama – pikaajalistele üürnikele võib möbleerimata korter paremini sobida.

Üks kindel nõudmine on korralikud pesemisvõimalused – kui köögimööbel ei pea ilmtingimata olema kõige uuem, siis vannituba peaks olema kindlasti nüüdisaegseks renoveeritud.

Suurem korter pigem mööblita

Kui korteris  on tehnikaseadmeid, tasub üle vaadata, kas need on laitmatult puhtad, ilma silma riivavate kasutusjälgedeta ning töökorras. Vannitoas võib nii mõndagi silikooniribaga viisakamaks teha. Kustunud pirnide asemele tuleks kindlasti panna uued, sest korralik valgustus laseb korteril paista valgema ja avaramana. Oluline on jätta korterist hea esmamulje, kuna otsus tehakse tihtipeale alateadlikult esimese arvamuse põhjal.

Otsitakse ka möbleerimata kortereid. Enamasti on need suuremad, 4–5toalised, mida soovivad pikemaks ajaks üürida lastega pered, kel hulk mööblit endal olemas.

Üldiselt näib korralikult remonditud ja nüüdisaegse sisustusega täielikult möbleeritud korter üürihuvilisele siiski ahvatlevam. Elukohta otsivate välismaalaste nõudmiseks on sageli väga stiilne, sisekujundaja disainitud ja kalli mööbliga sisustatud korter, midagi muud nad üürida ei soovi. Enamasti piirdub nende huvi südalinna ning kindlate piirkondade ja majadega, Tallinnas näiteks Tornimäe 5/7, Maakri 36, Viru väljak 6 ja Rotermanni kvartal.

Üldiselt on üürikorterisse sisenedes kohe tunda, kas see on sisustatud hoole ja armastusega iseendale elamiseks ning antakse mingil põhjusel üürile, või on see mõeldudki ainult üürile andmiseks ja raha teenimiseks – ammuse remondiga, juhusliku mööbliga ja hooletusse jäetud.

Üks põhjus, miks üüripindade omanikud ei taha nende remontimisele-sisustamisele kuigi palju kulutada, on muidugi hirm, et üürnikud ei hoia korterit hästi ja kogu sisustus tuleb pärast niikuinii uuendada. Hoolikas koristamine ja läbimõeldud pisiremont aga, mis enamasti nõuab rohkem tööd kui raha, võib tagada, et korterisse leitakse korralikud üürnikud, kellel pole ükskõik, millisel pinnal nad elavad, ja kes seetõttu omaniku tehtut hoiavad ning korteri väljanägemise parandamisse ka omalt poolt panustavad. Tegelikkus näitab, et esimene tervikmulje korterist määrab ka selle, missugune üürnik sinna lõpuks elama tuleb.

Üürilise meelespea

Sõlmi leping. Ka lühemaks ajaks üürides ei maksa piirduda vaid suusõnalise kokkuleppega.

Täpsusta kulud. Peale üürisumma tasub lepingusse täpselt kirja panna, milliste kulude eest üürikviitungil tasub üüriline, mis jäävad omaniku kanda.

Tee sisustusest fotod. Eriti möbleeritud korteri puhul on hea, kui lepingu lisas on fotod korteri ja sisustuse seisukorrast – see aitab hiljem vältida vaidlusi.

Täpsusta tasumine. Kui omanik annab võimaluse maksta nt tagatisraha mitmes osas, peaks ka see olema lepingus kirjas – mis kindel, see kindel.

Maksa pangaülekandega. Nii jääb kõigist maksetest jälg, millest on abi võimalike hilisemate vaidluste ("Aga veebruarikuu eest sa ei maksnudki!") korral.

Hubane ja kodune üürikorter

Hea, kui korterist jääb sisseastujale kohe õdus ja kodune mulje – sellist korterit on lihtne välja üürida. Korteriomanikel tasub pisut vaeva näha, et korter vastaks võimalike üüriliste – just korralike üüriliste – ootustele.

Üürnikud ei soovi tunda möödunud aegade hõngu linoleumi või mistraga kaetud põranda ja iganenud pestava tapeediga seinte näol.

Heledad värvid ja nüüdisaegsed tapeedid aitavad head muljet jätta. Ei maksa kasutada liiga tumedaid, intensiivseid toone, vältida tasuks ka väga efektse mustriga tapeete – kõik, mis on liiga pretensioonikas, võib peletada suure osa võimalikest üürnikest.

Hubasust ja kodust tunnet saab korterisse lisada ilusate kardinate, neutraalset tooni vaipade, toalillede või mõne pildiga seinal. Viimaste puhul aga taas ettevaatust! Näiteks aktimaal vm intrigeeriv teema ei pruugi olla parim lahendus.

Sisustust valides tuleks toonide ja mustritega hoida neutraalset joont, et see oleks vastuvõetav võimalikult paljudele.

Allikas: Uus Maa Kinnisvarabüroo

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Merilyn Närep
Telefon 51993733
merilyn.narep@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis