2
fotot
AUGUÄÄR: Mont Blancile jõudmiseks peab pikalt liikuma mööda mõnekümne sentimeetri laiust ja tihti rahvarohket rada. (Erakogu)

"Mina olin viimane, kes üles läks. Me olime köitega kinni. Ma ei saanud kirkaga korralikku kinnitust ja mingil hetkel hakkasin maha libisema. Kartsin, et tõmban teised alla," räägib paari nädala eest Mont Blanci vallutamiselt naasnud Targo Tennisberg katse kõige hirmsamast hetkest.

Euroopa kõrgeima tipu alistamine õnnestus, aga jääsein sai tarkvaraarhitekt Targo Tennisbergi (33) seltskonnas tuntuks kui Savisaare Lõualott. "Lihtsalt seepärast, et see koht oli nii hirmus," muigab mees.

Jää polnud aga ainus probleem, millega Mont Blanci otsa ronijad kokku puutusid. Targo: "Seal oli hulk muud rahvast, kes kõik püüdsid üles trügida ja tallasid seal üksteise ja köite otsas. See on sihuke järsk sein ja kui nad ronivad, siis nad varistavad pidevalt mingit jääd ja kive ja oma asju." Näiteks pillas keegi ülalt alla oma kirka.

"Kui kiivreid peas ei oleks, siis oleks asi päris hull. Ronid seal ja kogu aeg sajab mingisugust sodi pähe," kordab Targo üle. Asjade sadu pole aga ainus mure Mont Blanci vallutamisel. Seekordse retke varustuse planeerija Olavi Vaino rõhutas matka eel, et näiteks päikeseprillid on kiivrist olulisemad. Seda lihtsalt seetõttu, et kõrguse ja peegeldava lume tõttu võib päike lühikese ajaga silmi kahjustada.

"Tegelikult oli ainult üks hästi lühikene lõik, kus oli oht, et keegi võib midagi sulle pähe pillata," seletab Olavi. "See oli ka rohkem juhus, et me sattusime trügiva inimestekamba naabrusesse just sellel hetkel. Oleks me pool tundi varem jääseina juurde jõudnud, poleks midagi sellist juhtunud."

Olavile oli Mont Blancil käik juba kolmas. Edaspidi on tal plaanis ronida aga ka näiteks Lenini mäetippu Kõrgõzstani ja Tadžikistani piiril, millel kõrgust lausa 7134 meetrit.

"Teine hirmus koht oli Aguille du Midi hari," meenutab Targo Mont Blanci tippu viivat teelõiku, mis sai kohapeal ristitud p...auguääreks. "Nojah. Kui alla kukud, on p..s. Ta on lollakalt kitsas – emmal-kummal pool on lumenõlv. Sealt ei tohi alla kukkuda. Kui alla kukud, on pekkis. Kui me tagasi tulime, oli pärastlõunane aeg. Lumi oli pehme, ilm oli niru. Paned küll hästi rahulikult ühe jala teise ette, aga lumi on pehme ja siis sa vajud jalaga läbi sealt."

Sellega Mont Blanci salakavalus ei piirdu.

"Mägedes tekivad tuulekeerised. Tuul puhub kõvasti-kõvasti ühelt poolt, ja siis hoiad keharaskusega vastu. Siis keerab tuul ringi ja puhub silmapilk hiljem hoopis teiselt poolt. Püüab sind tasakaalust välja viia. Kui sul poleks tuhandemeetrist kukkumist külje peal, poleks häda midagi," räägib Targo.

Kõigest hoolimata ei pea ta Mont Blanci tavalisele inimesele ületamatuks. "Mont Blanci kohta on hästi vastakaid arvamusi. Osa mõtleb: oh, see on jumala lihtne ja nii edasi. Ja teised arvavad, et see on ikka hullult hirmus. Tegelikult ta on kuskil seal vahepeal. Loomulikult ei ole Mont Blanc mingi ekstreemne alpinism. Ta ei ole mingi Himaalajas ronimine. Aga mõned kindlasti lasevad ennast ära petta ja astuvad üle oma võimete ja ettevalmistuse piiri."

Kaks nädalat enne eestlaste ronimist oli ebaõnne ja rajavaliku tõttu samal tõusul laviini all hukkunud üheksa ronijat.

Targo ei läinud Mont Blancile tühja koha pealt. Ta on varem roninud ka näiteks paljudele USA kõrgematele tippudele.

"Ma arvan, et ma olen pigem ettevaatlik inimene. Kardan rohkem, kui asi väärt on. Aga mõned inimesed võib-olla kardavad vähem, kui asi väärt on ja siis võib-olla nendega juhtub ka rohkem," arutleb Targo.

Mis teda mäe otsa ajab?

"Võib sama hästi küsida, et miks inimesed looduses käivad," mõtiskleb Targo. "Eks sellepärast, et lihtsalt saada linnast ja teiste inimeste juurest ära. Mägedes on see efekt lihtsalt tugevam."

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Merilyn Närep
Telefon 51993733
merilyn.narep@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis