HITLER JA MUSSOLINI VEINIPUDELITEL: Põhja-Itaalias Garda järve ääres puhanud juudi päritolu ameeriklastest abielupaari sõnul solvasid neid kohalikus toidupoes nähtud veinisildid. (Getty Images/AOP)

Põhja-Itaalias kauni Garda järve ääres puhkusel viibinud juudi päritolu ameeriklastest abielupaar ei suutnud oma silmi uskuda, kui nägi kohaliku toidupoe riiulitel Adolf Hitleri ja Benito Mussolini piltidega veinipudeleid.

Samal riiulil leidus ka veinipudeleid, mille siltidel ilutses eelmine paavst Johannes Paulus II.

Philadelphia advokaat Michael Hirsch, kes veinisiltidel Hitleri pilte märkas, ütles, et oli palunud poetöötajatel selgitada, miks niisugused pildid pudeleid ehivad. Vastuseks kuulis ta, et Hitler oli ajalooline tegelane ja tema näoga veinipudel ei erine millegi poolest näiteks Che Guevara pildiga T-särgist, vahendab Il Messagero. Pealegi ei minevat Hitleri veinide müük kuigi hästi: sellest poest olevat neid ostetud vaid paar tükki. Sellistel siltidel olevat aga ka õpetlik mõju, sest need tuletavad endiste fašistide lastele meelde, mis ajaloos juhtus.

Kohalik prokuratuur algatas juurdluse

Peale Adolf Hitleri pildi olid osal veinipudelitel sõnad "Mein Kampf" ("Minu võitlus") ja osal "Ein Volk, ein Reich, ein Führer" ("Üks rahvas, üks riik, üks juht").

Selline seletus ei rahuldanud ameeriklasi. Michael Hirschi abikaasa Cindy isa oli Auschwitzi koonduslaagrist, mille natsid Poolasse rajasid, ise eluga pääsenud, ent tema vanemad, õed ja vennad jäid sinna... Cindy Hirschi sõnul on selline veinisilt solvav mitte üksnes juutidele, vaid kogu inimkonnale.

Pärast ameeriklaste kaebust lubas kohalik linnapea veinid müügilt eemaldada ning prokuratuur algatas juurdluse fašismi propageerimise asjus. Prokurör Mario Giulio Schinaia ütles, et inimlikul rumalusel pole paraku piire, kirjutab Il Messagero.

Nüüd on selgunud, et Hitleri ja Mussolini veine müüakse juba aastaid ka mujal Põhja-Itaalias.

Esimesed kaebused nende veinide kohta tulid turistidelt siiski alles paar nädalat tagasi. Bibiones avastasid omapärased joogid viietärnihotellist sakslastest turistid, keda selline leid ei rõõmustanud ning kes sellest ka politseile teatasid. Samuti avastati suur riiulitäis poleemikat tekitanud veinipudeleid toidupoest Veneetsia lähedal Jesolos.

Poeomanik: veiniäri läheb hästi

Corriere della Sera ajakirjanikud külastasid Jesolo toidupoe omanikku, kelle poes on riiulite viisi Hitleri ja Mussolini veine. Poeomanik Stefano Lupetti tunnistas, et mõne kliendiga on nende pärast tüli tekkinud, kuid kokkuvõttes on Hitleri ja Mussolini veinide müük läinud väga hästi ja ta müüb neid igal turismihooajal ligi 1500 pudelit. Ükski turist ei mööduvat tema veiniriiulist, ilma et vähemalt korraks seisataks.

Veine teeb Itaalia ja Sloveenia piiri lähedal Colloredo di Pasian di Pratos tegutsev väiketootja Alessandro Lundarelli. Hitleri pilti kandvad veinid on tehtud refosco, cabernet franc’i ja merlot’ viinamarjadest. Lundarelli näib tootvat veini igale maitsele, fašistlike ninameeste piltide kõrval näeb tema veinide siltidel ka Winston Churchilli, Ernesto Che Guevarat ja paavst Joannes Paulus II. Lupetti sõnul ei pidavat paavsti veinide müük siiski eriti hästi minema.

Stefano Lupetti sõnul kaalus ta pärast poleemika tekkimist veinide müügilt kõrvaldamist, et vältida probleeme politsei ning ajakirjanikega. Siiski otsustas ta jätta veinid riiulitele, kuni pangalaen saab makstud. "Ma müün neid palju ja sellega teenib hästi. Inimesed, kes neid pudeleid ostavad, on huvitatud just nimelt siltidest. Nad on kas kollektsionäärid või on nende vanemad või vanavanemad sõjas võidelnud ja nad otsivad mälestusi," põhjendas Lupetti oma otsust.

Hitleri piltidega veinide müügis ei näe ta midagi ebamoraalset või kriminaalset, kuigi Itaalias loetakse fašismi propageerimist kuriteoks juba 1952. aastast. Lupetti on veendunud, et niisugused veinid ei tähenda fašismi propageerimist, ja ajalooliste isikute pildid ei tohiks ju keelatud olla, sest Hitlerit kujutatakse ka ajalooraamatutes.

Veinipoleemikale andis kommentaari Itaalia integratsiooniminister Andrea Riccardi. Ta kinnitas, et Itaalia põhiseadus ja kultuur välistavad fašismi, antisemitismi ja natsismi, ning juhtunu on solvav miljonitele inimestele ja kahjustab Itaalia mainet, vahendab Daily Telegraph.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Marge Sillaots
Telefon 51993733
marge.sillaots@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis