TÖÖOTSINGUL: Kui töökuulutuste seas sobivat pole, pakub töötukassa võimalust endale ise ettevõtjana töökoht luua. (Stanislav Moshkov)

Töötus väheneb, kuid töökohti on võrreldes mõne aasta taguse ajaga 100 000 võrra vähem. Mis neist inimestest saab ja kas töötukassa töölesaanute lahtrisse kantud inimesed ikka tegelikult ka töötavad?

Kui veel 2010. aastal oli töötuna arvel 116 000 inimest ehk töötus kasvas taasiseseisvumisaja suurimaks, siis praegu kinnitab töötukassa, et töötus väheneb iga kuuga. Hiljuti avaldas statistikaamet, et vabade ja hõivatud ametikohtade statistika järgi on Eestis võrreldes 2008. aasta esimese kvartaliga ligi 100 000 töökohta vähem ehk neli aastat tagasi oli majanduses ligikaudu 604 000 hõivatud ametikohta, selle aasta I kvartalis 516 000.

Kuue kuuga 457 uut ettevõtjat

Töötukassa teatel oli juulis töötuna arvel 41 102 inimest, mis on 2448 inimese võrra vähem kui selle aasta mais. Aasta algusest on statistika järgi töötute nimekirjast kadunud 8573 inimest. Portaal E24 tõstatas küsimuse, millise rakenduse need inimesed ikkagi leidnud on, kui suur hulk töökohti on kadunud? "Tööjõu-uuringus on hõivatus defineeritud laiemalt: oluline ei ole lepingulise "töökoha" olemasolu, vaid see, kas inimene ise peab end hõivatuks," kirjutati portaalis. Seega kuuluvad hõivatute ehk statistika järgi töö leidnud inimeste hulka nii ettevõtjad, vabakutselised, tasuta pereettevõtetes või talus töötavad inimesed ning need, kes töötavad hoopis väljamaal.

Töötukassa andmetel sai nende abiga tööle või alustas ettevõtlusega juunis 3427 inimest. Ettevõtluse alustamine on üks koolitustest, mida töötukassa pakub töö kaotanud inimesele nii-öelda ühe väljapääsuna uuesti reele saada.

Töötukassa teenuste osakonna juhataja Katrin Raadom kinnitab, et nad ei julgusta töötuid FIEks hakkama, vaid hoopis endale ise ettevõtjana töökohta looma. Töötukassa andmetel lõpetati töötuna arvelolek 2011. aastal 722 ja tänavu aasta esimesel poolel 457 juhul ettevõtjaks hakkamise tõttu. Samas nendib Raadom, et nad ei pea statistikat selle kohta, kuid paljud alustavatest ettevõtjatest registreerivad end FIEna ja kui paljud loovad osaühingu.

"Töötukassalt ettevõtlustoetuse saajad võivad ise otsustada, millises vormis nad ettevõtlusega alustada soovivad. Kui varem eelistati rohkem alustada ettevõtlust FIEna, siis nüüd, kui OÜ loomine on muutunud lihtsamaks ja odavamaks, alustab järjest enam toetusesaajaid ettevõtlust OÜ vormis. 2011. aastal alustas Eesti Töötukassa ettevõtlustoetuse abil ettevõtlust 498 inimest, 2012. aasta juuni lõpu seisuga 350 inimest. Keskmiselt luuakse äriplaani kohta 1,5 töökohta," räägib Raadom.

FIEde arv hoopis kahaneb?

Kuna töötukassa ei erista ettevõtlustoetuse saajaid selle alusel, kes neist alustas FIEna ja kes mitte, ei oska ta öelda, mis alaga väidetavalt endale töökoha loonud inimesed tegelevad.

"Tuginedes 2010. aasta Praxise läbi viidud analüüsile, loodi perioodil jaanuar 2008-juuni 2010 kõige sagedamini töötukassa ettevõtlustoetuse abil ettevõtteid iluteenuse, mootorsõidukite hoolduse ja remondi, maksualase nõustamise/raamatupidamise ning õmblus ja rätsepatöö valdkonnas," selgitab Raadom.

Kas ka kõik töötukassale teadaolevad ettevõtluse alustajad reaalselt palka saavad, pole neile teada. "Töötukassa kontrollib ettevõtluse alustamise toetuse saajate tegutsemist ja toetuse sihtotstarbelist kasutamist vahetult toetuse andmise järgsetel aastatel. Selle kohta, kas või kui palju ettevõtjad endale oma ettevõttest töötasu maksavad, töötukassa eraldi andmeid ei kogu," räägib Raadom.

Samas kinnitab maksu- ja tolliamet, et toetudes FIEde iga-aastastele kohustustele, võib öelda, et nende arv on hoopis kahanenud. "FIEdel on kohustus esitada iga aasta maksu- ja tolliametile lisaks tuludeklaratsiooni vormile A ka deklaratsiooni vorm E. 2011. aasta eest oli kohustus esitada vorm E 36 528 FIE-l, 2010. aastal eest 38 106 FIE-l," ütles ameti pressiesindaja Kaia-Liisa Kallas. Samas tõdeb Kallas, et kuigi FIEsid on vähem, on nad teeninud rohkem maksustatavat tulu kui aasta tagasi. Näiteks tunamullu deklareerisid tulu ligi 17 000 FIE-t, summas üle 41,6 miljoni euro, mullu üle 19 000 FIE summas ligi 66 miljonit eurot.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Marge Sillaots
Telefon 51993733
marge.sillaots@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis