3
fotot
KAUNITAR: Kookossaare vaateid. (Wikipedia)

Varem Leicesteri ülikooli kosmoseuurimiskeskuses peamiselt küsimusest "Kas Marsil on elu?" huvitunud asjaarmastajast aardekütt Shaun Whitehead tahab avastada asustamata saarele peidetud aarde, mida on paar sajandit tulemusteta otsitud.

Isegi USA president Franklin D. Roosevelt käis noorpõlves koos sõpradega kaevamas auke Costa Ricale kuuluval Kookossaarel. Tulemustata. Nagu ka ekspeditsioonid, mida juhtisid muuhulgas filmitäht Erroll Flynn ja omaaegne autovõidusõiduäss Malcolm Campbell.

Saarele arvatakse olevat peidetud "Lima aare" – inglasest kapten William Thompson varastas selle, kui Hispaania asekuningas Limas usaldas talle (tänapäeval) vähemalt 200 miljonit eurot maksva kulla- ja vääriskivilasti, et Thompsoni laev Mary Dear selle viiks tärkava revolutsiooni eest Mehhikosse varju. Muuhulgas olevat asekuninga mehed laevale toonud Neitsi Maarja elusuuruse kuldskulptuuri ja veel 112 kullast kujukest, 1000 teemantit, sadu kullakange, pärlitega kaunistatud mõõku jm hinnalist.

Thompson tappis laeva pardale väärtuslikku lasti valvama tulnud kuus Hispaania sõdurit ja pärimuse järgi mattis kulla ja vääriskivid Kookossaarele, et neile hiljem rahulikumal ajal järele tulla. Kuid Mary Dear sattus Hispaania sõjalaeva kätte, meeskond tõmmati piraatluses süüdistatavana raale rippuma. Pääsesid vaid Thompson ja tema esimene abi, kes lubasid aarde peidupaiga kätte näidata.

Kookossaarel kadusid nad hispaanlaste käest metsa.

Saarel on veel varandusi

Saarel pidavat olema teinegi hiidvarandus – 350 tonni kulda, mille matnud siia Briti kapten Bennett Graham, kes ahistas Hispaania kullalastis laevu. Ning jutud räägivad, et ka Portugali piraat Benito "verine mõõk" Bonito käinud seal XIX sajandil tihti.

Tänapäeval on looduskaunis saar UNESCO maailmapärandi kaitsenimekirjas ning Costa Rica valitsus teeb kõik temast oleneva, et aardekütid rannikust 350 meremiili kaugusel oleval saarel tegutsema ei pääseks.

Shaun Whiteheadi ekspeditsioon sai loa pärast 18 kuud kestnud läbirääkimisi eeskätt seetõttu, et aardeotsing on vaid üks ja isegi kõrvaline eesmärk, kirjutab Daily Mail. Kaevama ja looduse rahu rikkuma sellesse kuuluvad arheoloogid ja keskkonnauurijad ei taha hakata. Abiks on kõige moodsamad seadmed alates piloodita kopterist kuni ussisarnase robotkaamerani, mis suudab vingerdada väiksematessegi lõhedesse.

Whitehead on nimelt veendunud, et piraadid ei hakanud oma rasket saaki kaugele sisemaale vedama, vaid kasutasid mõnda koobast üsna ranniku lähedal.

Kopteri abil luuakse esmalt saare 3D kaart misjärel käiakse radariga üle kõik vähegi olulisemad kohad ja, kui vaja, puuritakse maasse sügavad pliiatspeened augud, mille kaugu võib uusroboti oma kaameraga alla lasta.

"Kuid meil on ka hulk teisi eesmärke – ekspeditsioon koosneb Costa Rica ülikooli ja loodusteadustega tegeleva Senckenbergi instituudi teadlastest, kes uurivad põhjalikult Kookossaare keskkonda ning geoloogiat. Saarel kohtab sadu haruldasi looma- ja taimeliike, mis vajavad uurimist.

Aardekütid lähevad Daily Maili andmeil teele kohe pärast vihmahooaja lõppu, eeldatavasti novembris.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis