2
fotot
ÄRA NEW YORKI: Kunstnik Martin Saar asub augusti lõpust elukaaslase Kati Vaikrega New Yorki elama, kus hakkab New York Academy of Art koolis magistrandina joonistamist õppima. (Mati Hiis)

"Sügisest on plaan minna uuesti ülikooli ja pühenduda täielikult õpingutele ja käiks ainult koolis," ütleb kunstnik Martin Saar, kes pääses läbi tiheda konkurentsi New York Academy of Art ülikooli magistrandina joonistamist õppima. Varem Eesti Kunstiakadeemias graafilist disaini õppinud kunstnik plaanib mõneks ajaks põhitöö kõrvale heita ja New Yorgis õpingutest viimast võtta.

Augusti lõpus pühib kunstnik Martin Saar elukaaslase, juuksuri Kati Vaikrega taas kodumaa tolmu jalgelt ning asub elama New Yorki, kus ta varasemalt kaheksa aastat elas ja töötas. Saar ütleb, et kunstnik õpibki kogu elu ja kuna üks etapp tema elus on taas läbi, jõudis ta tõdemusele, et sooviks veel akadeemilist haridust omandada. "Eriti just joonistamist, mis on maalikunstnikule oluline tööriist," täpsustab ta.

"See kool pakub selles valdkonnas kõige paremat haridust," põhjendab Saar, miks just sinna ihkas. Kursusele võeti vaid kümme inimest – kaks neist tasuta kohale, kuhu olevat olnud üle tuhande soovija. Saar pääses tasulisele kohale, milleks tuli tal enne kõvasti tööd teha. "Alates talvest, kui väljas oli pime ja lumi tuiskas, sahistasin mina kodus kooliasjadega ja valmistusin katseteks. Tegelesin inglise keele testidega ning töötasin joonistuste ja maalide kallal," kirjeldab Saar, et kooli sissepääsemiseks tuli palju tööd teha ja erinevaid soovituskirju Eesti ja New Yorgi poolsetelt kontaktidelt läkitada. "Palju tegemist oli selle kõigega," tunnistab ta, et vastuvõtt kooli ei tulnud lihtsalt. "Ja kui see uudis tuli, et sain koha, see oli ülikõva!" rõõmustab mees.

Saar usub, et kooliskäimine toob ka tema loomingule rohkem sügavust juurde ning loob uusi võimalusi ideede väljendamiseks. Mehe sõnul leidub ka Londonis ja Berliinis häid kunstikoole, kuid tema meelest on New York Academy of Art ikkagi number üks teiste seas. Suisa number üks kogu maailmas.

Saarest jäävad Eestisse maha tema klaver ja jalgratas, need paneb ta arvatavasti enne ärasõitu oksjonile. "Ja hapukurk ja kohuke jäävad siia. Ja Tallinna kilu!" ütleb Saar naljatades. "Kohuke lihtsalt on ja jääb – kujuta ette, jõhvikamoosiga vaniljekohuke, glasuuriga! Tee mis tahad, aga sellist asja ei ole New Yorgis!" hakkavat ta oma lemmikkohukestest kindlasti väga suurt puudust tundma. "Seal võid igasuguseid huvitavaid toite saada, kaaviari ja homaare, aga kohukest seal ei ole!"

Martin Saar väntab Andy Warholist filmi

Martin Saar teeb filmi Ameerika popkunstnikust Andy Warholist, keda kehastab kunstnik Kiwa. Film peaks aastal 2017 jõudma ka Eesti kinolinale. "Olen juba mitu aastat eeltööd teinud, palju on läbi kirjutatud ja stseene välja joonistatud," ütleb Saar, kelle näituse avamisel tema galeriis 1. augustil lavastati ka üks filmi-stseen, kus osalesid kahe naisturvamehega Andy Warhol ning keda intervjueeris oma kultuurisaate tarvis kunstnik Sandra Jõgeva.

"Stsenaarium on seni olnud midagi skeletilaadset, kus põhiasjad on paigas ja ette teada, kuid on ka improvisatsioonilisi momente. Kohalviibivad näitusekülastajad, näitlejad, valgus ja heli moodustasid süsteemi, ideaalse töökeskkonna ja kõik laabus ning töötas. Vahepeal puhkasime ning filmisime seejärel uuesti, siis tulid kümme korda paremad stseenid. Loomulikkus ja spontaansus on minu jaoks filmi loomise juures olulised. Eriti arvestades fakti, et tegu on kunstiprojektiga," kirjeldab Saar kogemusi filmimaailmast. "Minu jaoks on performatiivne õhkkond nagu savi, millest saab voolida skulptuuri. Kui on näitlejad ja mõnus meeleolu, saab voolida päris hea filmi," tunnistab ta. Ei puudu filmist ka kunstniku isiklik vaatenurk. Warhol on Saare jaoks tähtis tegelane, kes mõjutas maailmas kogu popkunsti ajalugu. "Olen alati imetlenud Warholi värvigammat, tema kujundust ja joonistusi," tunnistab Saar.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis