2
fotot
Viljandi noormees Janek Rang oli laupäeval «Motorammi» tagarattasõiduvõistluse parim. Enda sõnul tal see va tagarattasõit põhiajaviide ongi. (Maria Karumets)

"Endal peab julgust olema! Ja ma olen ikka kõvasti kukkunud ka!" ütleb laupäeval Viljandis motokokkutuleku "Motoramm" raames peetud tagarattasõiduvõistluse võitja Janek Rang (18). Tema püsis 150meetrisel distantsil oma väikse 140kuupsentimeetrise ATMiga kõikidest kõige kauem ainult ühe ratta peal.

Võistlus käiski aegluse peale – kes suudab oma tsikliga tagarattal sõites 150 meetrit kõige kauem läbida. Üks võistleja muide oli kohale tulnud rolleriga, millega väga edukalt trikitas!

Paar ATMi ning krossikat suutsid samuti distantsi lõpuni noka püsti hoida. Suuremate tsiklitega, bike´idega polnud see ettevõtmine aga ülearu lihtne ja esiratas vajus ikka enne finišijoont tagasi maha.

Võidumees Janek ütleb, et tagarattasõidu juures on kõige tähtsam mootori võimus, seda peab jaguma.

"Harjutades olen ma ikka kõvasti kukkunud, põlved olid pidevalt lõhki," muigab Janek, kes on motoriseeritud kaherattalistega sõitnud ringi juba ajast, kui end mäletab.

Janek õpetab, et tagarattasõiduks on tarvis paras hoog sisse saada.

"Mina tõmbasin kolmanda käigu pealt noka püsti – paned hetkeks gaasi põhja, siis võtabki esiotsa üles. Seejärel hakkad gaasiga mängima, et üleval püsida," paljastab noormees saladuse, kuidas tasakaalu hoida.

Veel õpetab ta, et kes oskab, too mängib vajadusel ka piduriga. Pidurit on Janeki sõnul tarvis siis, kui esiratas hakkab end liiga üles kergitama ja tekib oht selili kukkuda.

"Alguses paned järsult gaasi, tõmbab esiotsa üles, aga kehaga tahapoole kallutades tuleb ikka natuke kaasa ka aidata, ja kui liiga paljuks läheb, paned hästi natuke tagapidurit, siis tõmbab kohe esiratta allapoole tagasi," jagab Janek valemit.

Noormees tunnistab naerdes, et eks see tagarattalsõit ongi tema põhiajaviide, esirehvi ta suurt ei kulutagi – see on ATMiga täristades enamjaolt õhus. Janek on sõitnud üksnes tagarattal tasakaalu hoides terve kilomeetri.

"ATMil saab gaas lõpuks otsa," tunnistab Janek, et võimalusel sõidaks ta ehk pikemaltki esiratast säästes.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis