3
fotot
Naised kui tugevam pool näitas oma väge ka setude suurpeo sõjaväeparaadil. Sellise «üksuse» osalemine oli mõistetav, sest kukeseentetünni sisuga võidab igal juhul ükskõik millise vaenusalga. (Teet Malsroos)

"See ei ole õige pidu, kui pillimeest korra noaga ei susata ja sauna põlema ei panda," hoiatab üks pealinnamees Setu kuningriigi väraval.

Kuigi nädalavahetusel peetud järjekordsel Setu kuningriigi päeval serveeriti koduõlut plastpudelites neli eurot liitri eest, kohalike suus kangekaelselt mittepuskariks nimetatud handsa voolas ojadena ja ninasõõrmetesse tungis silme eest mustaks võtvat õukva haisu, lõppes Värska rahvapidu setu pataljoni meeleoluka paraadiga, mitte lähivõitlusega.

Enamgi veel, rahvusliku ornamentikaga kaunistatud punasekirju mustriga vöölt ei haaratud väitsa isegi siis, kui legendaarne rahvaluulemees Paul kippus järjekordselt lavale leelotama ja Mulgimaa juurtega Siim end ülemsootskaks pakkus.

Kalevipoja palgaga karmoškamehed

Laupäeva hommikul hakkab Räpina kandis silma üksik vardasse tõmmatud valge plagu, peal punase ornamentikaga rist. Järgmise vihje, et peetakse Setu kuningriigi päeva, saab siis, kui veidi enne Värska laululava seisab tee ääres Setu kuningriigi tolliputka. Selle kõrval punase rõngaga liiklusmärk, peal number 10. Õnneks on tegu kiirusepiirangu, mitte viisatasuga. Viimase eest küsitakse täismehelt ja -naiselt viis ning ülejäänutelt kaks eurot. Selle raha eest saab talurahvamuuseumis ka kahte kitse ja lammast kaeda.

Kuigi setud kuulutavad oma kuningriigi välja juba üheksateistkümnendat korda, on ilmselgelt tegu kõige puhtamat verd eestlastega. Veel kell kaksteist, kui lavalt kostab härdakoeline setu hümn, kurdavad lava ees istuvad pensionärid, et mitte kunagi pole sootskavalimistel olnud nõnda vähe rahvast. Söögi- ja joogiputkade vahelt kostab küll rahvalikke viise, nagu "Haanja miis vidi lubjakivve", kuid isegi seisvad inimesed ei tantsi.

Veidi pärast keskpäeva sõidab kaskedega ehitud troskas õukonnakarmoškamehe saatel lava ette viimaseid tunde ülemsootska tiitlit kandev Raudoja Ahto. Rahva seast kostab eestikeelsete sõnade sekka aeg-ajalt ka soome-, vene- ja lätikeelset juttu. Muruplatsil hakkab silma kümmekond ministrit, eurosaadikut ja presidenti ning lõbusailmeline afroameeriklane. Mõni ronib isegi lavale.

Lavalt väidetakse, et viimase rahvaloenduse andmeil on järel 12 000 setut, neist Kagu-Eestis kolmandik.

Kuigi plasttaaras Setu porteri pool liitrit maksab kaks eurot ning kolmeliitrine maasikamoos ja kaelaehteks vormistatud eesti sendid kakskümmend viis eurot, paistab, et kaupmeestel tööd jagub. Kohati saab Värska mändide vahel ostu eest tasuda koguni pangakaardiga.

Handsameistri sellid Ivo ja Imre ütlevad, et on neidki, kes võistlusele esitatud kõik üheksa eri marki on ära mekkinud. Peomeeleolu arenedes läigivad rahvamuusikatrio moosekantide kirsad üha eredamalt. Lava ees keerutavad jalga emad väikelastega ja jalalt jalale tammudes hakkavad oma kirmaskiaegu meenutama vanadaamid.

Kohaliku teemaja juures on keskealine Soome mees sillas, aga mitte koduõllest. Nimelt tundis ta ära Arnold Rüütli, kes, triiksärk seljas ja pintsak hooletult õlal, koos abikaasa Ingridiga parajasti talumuuseumi poole suundus, ning presidendil kätt suruda sai.

Otse kuningriigi väravate taga tõmbavad lõõtsa Henrik ja Margus, kes kinnitavad, et on Soome suundunud ehitajate tunnipalga kindlasti ära teeninud.

Kõige demokraatlikumad valimised

Peomeeleolu tõustes kohtab müügilettide vahel üha rohkem soliste ja meeskvartette, kes laulujoru üles võtnud. Tantsitakse juba ka lavast kaugemal.

Setu ülemsootska valimised on ilmselgelt maailma kõige demokraatlikumad. Nimelt saab kandidaatide poolt käes hoitud nöörist kinni võtta iga kuningriigi alam või Värska sanatooriumi klient ja sellega oma hääle anda.

Setumaa ülemsootska kandidaate oli üles seatud kolm. Naiskandidaat Õie kaotas oma šansid tõenäoliselt seetõttu, et kippus laval leelotama. Kõige pikem inimkett kogunes Luhamaa mehe Leima Aarne taha, kes sai 517 häält ja taskusse ametlikud sootskapaberid.

"Paul, mine sina ka palun lava pealt minema," kaigub kõlaritest.

Sootska kõrval valiti ära ka kümmekond meistrit. Muu hulgas handsameister, kes millegipärast autasule järele minna ei taha.

"Vist teeb uut laari," vihjatakse lavalt.

Õhtul kella kuue ajal läheb liikvele setude sõjavägi. Esindatud on mere-, ratsa-, raketi-, õhu- ja ka jalgrattavägi. Pataljoni koosseisus on ka Tädi Maali divisjon, kes kaitseb kuningriiki Ameerikani välja. Selle õiglusejanust või koduõllest tiivustatud komandör ütleb otse mikrofoni, et Setumaa piiri saab Vene poole hulka tõsta.

Kuigi ees ootab tants ja trall ansambliga Klapp, hakkab suur osa kuningriiklasi oma raudruunade poole valguma. Juba kostab ka esimene tümps, kuid mitte veel lavalt.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis