Triin Aljandi olümpiad võivad olla otsas. Talve hakul võtab ta vastu otsuse, kas jätkata sportlase või pereemana. Elukaaslane, nüüd juba endine tippujuja Peter Mankoc, kes võitis tiitlivõistlustelt 30 medalit, otsustamist ei mõjuta. Pigem kihutab Aljandit jätkama.

Aljand saabub olümpiaküla sööklast, kaks paberkotti näpus. Kummaski on muffin. Nüüd, kui olümpia läbi, võib ta endale taas toekamat ja magusamat lubada. Isegi hamburgerit, aga ei taha. "McDonald’sist soetan vaid muffinit ja jäätist."

Olümpianutud kaotasid valu

Muffinisöömise aeg ei kesta kaua. Hooaeg pole otsas, ootamas on Aljandi võistlused – lühiraja EM ja MM. Seejärel tuleb otsustamise aeg.

Olümpianutud on nutetud. "Muidugi valasin pisaraid. Emotsioonid, mis sisse olid kogunenud, tuli valla päästa. Mul oli kohutavalt kahju, et niiiii napilt põhidistantsil poolfinaalist välja jäin."

Sloveenist elukaaslase Peter Mankoci vanemad üritasid pettumust leevendada ja kutsusid neiu Londonisse hulkuma. "Aga kus ma saan olümpiavõistlust nii äkki unustada. Tihkusin lihtsalt linnas, mitte patja."

Pisaratega kadus valu. "Arvan, et kümne aasta pärast meenutan seda olümpiat kui meeldivat. Äge õhkkond, palju rekordeid. Nautisin mänge ja melu täiega. Eelmistel olümpiatel kadusin kuidagi ärevusse ära."

Tulevik muffini ja jäätisega

Järgmine olümpia toimub Rio de Janeiros. Nelja aasta pärast, kui Aljand on 31.

"Kahtlen," veab Aljand näole kahetseva ilme. "Kuigi Peter rääkis, kuidas ta näeb mind Rios ujumas. Ta ise lõpetab spordiga. Hoiab vaid niipalju vormi, et Vahemere mängudel teates osaleda. Tal on tohutult kurb loobuda elust ja alast, mida nii väga armastab. Mind utsitab ta aga jätkama."

Aljand tunnistab, et on kahevahel. Ühest küljest pakub sporditegemine rahuldust ja turvatunnet, teisalt oleks vaja korralik pere luua. Mõistagi lastega.

"Ma ei ütle hetkel midagi. Otsuse teen enne detsembrit. Muutujaid on palju. Kas jätkan sama treeneriga? Kus? Üks võimalus on Eestis. Luua oma treeninggrupp – vend Martti naaseb USAst, võtaks veel mõne ujuja juurde. Aga kes finantseerib? Ujumisega rikkaks ei saa, hea, kui karjääri lõppedes omadega nulli jään."

Kaldub otsus jätkamise ja Eesti kasuks, tuleks ka Peter Maarjamaale. "Tal poleks selle vastu midagi, saati olen mina tükk aega Sloveenias elanud."

Kaldub otsus teisele poole... "Siis tuleb leida töö. Olen ehk liiga sinisilmne ja reaalsusest eemal, kuid püsin optimistlik: mul on diplom turisminduses, loodan, et nälga ei jää. Kuigi jah, spordiga lõpetades pean mugavustsoonist välja astuma."

Või hoopis mugavustsooni sisse astuma? Sest üks muffin või jäätis päevas ei tee tööinimesele ja pereemale kindlasti kahju.

Mankoc – lühikese vanni äss

Mullu Eesti parimaks naissportlaseks valitud ujuja Triin Aljandi sloveenist elukaaslane Peter Mankoc on säranud lühikeses basseinis.

Nimelt on Mankoc oma 30st tiitlivõistluste medalist 29 võitnud 25meetrises ujulas. Ainsa pika raja medali napsas 192 sentimeetri pikkune sportlane 2008. aasta EMil, kui sai 100 m liblikujumises hõbeda.

100 m kompleksujumises on Mankoc lühiraja EMil võitnud koguni 11 kuldmedalit, sel alal kuulub tema nimele ka maailmarekord. Lühiraja MMilt on kuulus sloveen võitnud kolm kulda.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis