Seitsmendat aastat järjest saab Tartus augustiõhtutel nädala vältel mõtiskleda armastuse ja selle erinevate tähenduste üle. Lisaks filmide vaatamisele saab Taaralinnas koostöös muusikafestivaliga "Tallinn Music Week" varasemast rohkem nautida head eesti muusikat, Pauligi kohvitelgis mõtisklevad filmi ja armastuse vahekorrast kirjandusfestivali "Prima Vista" poolt välja valitud eesti luuletajad.

Mahuka programmiga linnafestival avatakse esmaspäeval raekoja platsil Baltimaade suurima 1600 isetekoha ja 20meetrise ekraaniga vabaõhukinos, kus saab nautida filme, mis loodud kino algusaegadest tänapäevani.

Festivali avab 110 aastat tagasi esilinastunud prantsuse filmilavastaja Georges Mélies'i värskelt restaureeritud tummfilm "Reis kuule", mille näitamisega avaldatakse austust filmikunsti ühele pioneerile ja maailma esimesele fantaasiafilmile.

Õhtut jätkab tunnustatud soome režissööri Aku Louhimehe uus linnadraama "Vuosaari", milles on osa nii meie omal armastatud lauljal ja näitlejal Lenna Kuurmaal ja veel mitmel eesti näitlejal, kes kõik viibivad ka oma filmi avalinastusel.

Festivali põhiprogrammis näeb publik teiste hulgas Cannes'i festivali avafilmi, staaridest kubisevat Wes Andersoni lustakat retrokomöödiat "Kuutõusu kuningriik" (USA), Oscari ja Kuldgloobusega pärjatud suhtedraamat "Algajad" (USA), parima võõrkeelse filmi Oscarile kandideerinud draamasid "Kuhu nüüd minna?" (Prantsusmaa-Liibanon) ja "Härra Lazhar" (Kanada) ning teeneka jaapani lavastaja Shion Sono mullustest Jaapani traagilistest sündmustest inspireeritud linateost "Saladus".

Filmiklassikast tuuakse publikuni 1992. aastal valminud armastus- ja muusikafilm "Ihukaitsja" varalahkunud Whitney Houstoniga peaosas ja väga vastuolulisi arvamusi tekitanud Oliver Stone'i šokifilm "Sündinud tapjaks" 1994. aastast.

"tARTuFFi" põhifookus seisab tänavu maailmas üha enam globaliseeruval pagulusteemal, millest kõnelevaid ka Athena keskuses näidatavad dokumentaalfilmid, endiselt toimuvad üha enam populaarsust saavutanud teemakohased ümarlauad ja õpitoad Pauligi kohvitelgis. Jätkub ka eelmisel festivalil algatatud projekt erivajadustega inimeste kaasamisse kultuuriüritustel osalemiseks ja seekord näidatakse vaegnägijatele Eesti kriitikute poolt parimaks kodumaiseks filmiks tituleeritud "Sügisballi" kirjeldustõlkega versiooni.

Kokku näidatakse festivalil 19 täispikka filmi, lisaks mahukat programmi Eesti dokumentaalfilmiklassikast.

Kõik filmid on tõlgitud eesti keelde. Raekoja platsi filmid ja Pauligi kohvitelgi programm on endiselt kõigile tasuta. Athena keskuse dokumentaalfilmide programmi pilet on 2 eurot, Tartu muusikanädala päevased kontsertid on tasuta, õhtuste kontsertide hinnad vahemikus 5-10 eurot, muusikafestivali pass 20 eurot.

Festival kestab 11. augustini.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Merilyn Närep
Telefon 51993733
merilyn.narep@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis