2
fotot
SÕJAAJA MÄNGUASI: Poiss mängib Süüria valitsusvägede tabamuse saanud tankil lahingutes putustatud mošee ees Aleppost põhja pool. (AFP/Scanpix)

ÜRO ja Araabia Liiga eriesindaja Süürias Kofi Annan teatas oma tagasiastumisest otse enne seda, kui ÜRO peaassamblee 193 liikmesriiki hääletavad Saudi Araabia koostatud resolutsiooniprojekti üle. See on mõeldud eeskätt julgeolekunõukogu tegudele survestamiseks.

Avalikult Süüria opositsioonijõude toetava Saudi Araabia resolutsiooniprojekti on küll BBC andmeil mõnevõrra lahjendatud, sest Hiinat ja Venemaad toetavatel riikidel näib olevat õhkõrn enamus ja kui resolutsioonis nõutaks president Bashar al-Assadi tagasiastumist, ei läheks see läbi.

Samal ajal jätkuvad Süürias verised lahingud. Eile teatasid vastupanujõud, et nad on saanud oma kontrolli alla poole miljonilinnast Aleppost. Inimõiguslaste andmeil on viimastes lahingutes hukkunud 170 tsiviilisikut ja palestiinlaste pagulaslaagrit tabanud miinid tapsid vähemalt kümme inimest.

Pärsia lahel tugevdab oma lennukiemalaevagruppi USA, Venemaa allikate teatel sõidavad kolm nende suurt dessantlaeva lähipäevil Tartuse sadamasse, kus Venemaal on laevastikutugipunkt.

Kofi Annan lahkub ametist septembris. Financial Timesi andmeil kinnitas ta enne lahkumisavalduse andmist, et president al-Assad peab ameti maha panema ja kodusõja kaosest pääseb riik vaid siis, kui kõik võitluse osapooled ning Araabia riigid ja teised välismaised mõjutajad seda soovivad. Praegu mõtlevad kõik Annani meelest enda kasule, mitte aga sellele, kuidas sõjale lõpp teha.

Kofi Annanil sai Süüriast villand

Kui lahingud jätkuvad, on see ohuks kogu maailmale, hoiatab Annan. Eeskätt ootab ta vastutustundlikkust Putini Venemaalt ja Obama Ühendriikidelt.

Praegu on Süürias patiseis, märgib Annan Financial Timesis ja Aleppos ähvardab surm tuhandeid tsiviilelanikke. Muret teevad Süüria keemia- ja bioloogiarelvad, mis võivad riigi lagunedes sattuda äärmusliikumiste ja terroristide kätte.

Venemaa, Hiina ja Iraan peavad koos survestama Süüria võime, et nad lõpuks mõistaksid vajadust tagasi astuda. USA, Suurbritannia, Prantsusmaa, Türgi, Saudi Araabia ja Qatar omalt poolt peavad panema mõistuse pähe opositsioonile, et selle juhid tajuksid vajadust kaasata kõik rahvarühmad uuendusprotsessi.

USA hinnang Annani lahkumisele

Ühendriikide välisminister Hillary Clinton ütles eile, et Kofi Annani rahuplaani elluviimist tuleb jätkata. "Me jääme pooldama Süüria võimude kiiret ja efektiivset vahetumist, nagu plaan seda ette näeb," väitis Clinton. "Kahjuks blokeeris ÜRO Julgeolekunõukogu katse anda Kofi Annanile suuremaid volitusi," märkis USA välisminister. Päev varem oli ministeerium oma pöördumises süüdistanud otsesõnu Venemaad ja Hiinat.

Kofi Annan märkis, et julgeolekunõukogu tegeleb üksteisele sõrme näitamise ja siltide kleepimisega selle asemel, et püüda leida Süüria patiseisust väljapääsu.

Analüütikute hinnangul ei otsita tõepoolest kompromissi: venelased on vastu igale katsele president al-Assadi kukutamist nõuda, USA ja tema liitlased aga pole nõus opositsiooni kokkuleplusele survestamisega.

Selle asemel on ajakirjanduse andmeil järjest aktuaalsemaks muutunud opositsioonijõudude relvastamine. Seni tehti seda kasutades luurekanaleid ning Saudi Araabia ja Qatari abi poolpõrandaaluselt. Nüüd on aga Türgi ja USA alustanud avalikke kõnelusi vajadusest tarnida Süüria vastupanuliikumisele maa-õhk-rakette. Võimalik ka, et Türgi võtab Aleppo ümber loodava vastupanuliikumise tugiterritooriumi (siin kasutataks Liibüas saadud kogemusi Benghazi selliseks kuulutamisel) kaitsmise lennurünnakute vastu enda peale.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Merilyn Närep
Telefon 51993733
merilyn.narep@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis