Uus uuring näitab, et naeratamine, eriti siiras naeratamine, mängib rolli südamerütmi aeglustumises ehk aitab leevendada stressi.

"Järgmine kord, kui istud ummikus või oled stressirohkes situatsioonis, ürita hetkeks naeratada. See aitab juba psühholoogiliselt, kuid võib mõjuda hästi ka su südamele," kirjutab uuringu autor, Kansase ülikooli professor Sarah Pressman ajakirjas Psychological Science.

Uuringus vaadeldi 169 tudengit, keda õpetati esmalt hoidma huulte vahel söögipulka (sundides neid naeratama). Nad pidid naeratama üksnes suuga (nii et teised näolihased ei liigu), naeratama kaasates kõiki lihaseid, ning hoidma neutraalset näoilmet. Seejärel pandi tudengid stressirohkesse olukorda, söögipulk ikka huulte vahel, ja vaadati, kuidas nad käituvad.

Avastati, et tudengite, kellel paluti naeratada, südamerütm aeglustus, kui neil näiteks käed jääkülma vette pandi. Eriti efektiivne oli nn siiras naeratus.

Üks teine uuring, mis viidi läbi Marylandi meditsiinikeskuses, näitas, et südamehaiged naersid vähem kui terved inimesed. See võib viidata sellele, et naermise ja südame tervise vahel on seos. "Teame, et füüsiline koormus, mittesuitsetamine ja õigete toitude söömine aitab vähendada riski haigestuda südamehaigusse. Ehk tuleks sinna nimekirja lisada ka regulaarne naermine," kommenteeris keskuse juhataja.

Jaga artiklit

Pildista loomaaias ja võida väga vinge fotokas!

Tallinna loomaaed, Fotoluks ja Õhtuleht kutsuvad 1. -31. augustini osalema loomaaia 75. sünnipäeva puhul korraldataval fotovõistlusel ZoFo 2014! Peaauhinna Sigma DP2 Merrill paneb välja Fotolux AS, lisaks auhinnad Tallinna loomaaia ja Õhtulehe poolt.

Lae pildid
Auhind

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Geidi Raud
Telefon 614 4056
geidi.raud@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis