Eestlane peab Vene viisa eest tasuma üle kolmandiku rohkem kui venelane Moskvas meie oma hankimisel, sest viisade vormistamise keskus on lisanud kopsaka teenustasu.

Kui Moskvas saab Eesti konsulaaresindusest Schengeni viisa 35 euroga, siis Tallinnas tuleb Vene viisa eest tasuda 21 eurot selle eest, et keegi seda vahendab. Rävala puiesteel asuva viisade vormistamise keskuse konsultandi Anna Solovjova kinnitusel on viisanõudlus suur, iseäranis suvel. "Meie lisame 35eurosele konsulaarlõivule teenustasu 21 eurot. Rakendame suurimat äriühingule lubatud teenustasu – 17,50. Sellele lisandub käibemaksuna 3,50 ja saamegi 21eurose summa," selgitas Solovjova. Küsimusele – miks peab rakendama kõrgeimat tasu, kui saaks läbi vähemaga, ta vastata ei osanud. "Kui hind on kallis, siis hankige humanitaarviisa. See kehtib kultuuri-ja spordigruppide puhul ning lähedaste haudadel käimisel. Siis tasu ei võeta," möönis Solovjova.

Maksuamet: võtta tohib vaid teenustasu

Nagu rahvusvahelised laeva- ja lennupiletid, nii ei kuulu ka viisad käibemaksuga maksustamisele. Maksu- ja tolliameti pressiesindaja Kaia-Liisa Kallas märkis, et need firmad, kes vahendavad viisasid, tohivad võtta ainult teenustasu. "Teenustasu viisade vahendamise eest on Eestis maksustatud 0%-lise käibemaksuga. Kui on olemas firma, kes on lisanud arvele käibemaksu, siis on meil huvi näha seda arvet, mille alusel käibemaksu võeti." Seega küsib viisakeskus 3,50 eurot igalt taotlejalt rohkem, kui näeb ette seadus.

Eesti välisministeeriumi pressiesindaja Mariann Sudakovi sõnul pole Eesti ja Venemaa vahel viisakeskuste loomise lepinguid sõlmitud. "Teenuseosutaja kasutamine on viisat väljastava riigi enda otsustada. Nii ka Eestis väljastatavate Vene viisade puhul. Vastavalt Euroopa Liidu ja Venemaa viisalihtsustamise lepingule on taotluste menetlemise tasu ühtne – 35 eurot. Iga riik võib menetlemisel kasutada välist teenuseosutajat," rääkis Sudakov.

Vene Föderatsiooni Tallinna suursaatkonna konsulaarosakonnast selgitati, et nemad väljastavad inimestele ainult 35euroseid viisasid. "Kui on ametlik kutse, siis tuleb tasuda lõiv ja sellega asi piirdub. Viisa saab kätte kümne kalendripäeva jooksul.

Kiirviisa vormistatakse paari päevaga, ent selle eest tuleb tasuda 75 eurot. Lõivude puhul täiendavaid makse ei lisandu (nt käibemaks). "Hinnad on lõplikud," rääkis saatkonna ametnik Viktor Kashin. Tema sõnul väljastab saatkond ka tasuta viisasid. "Kui õppeasutusel on kutse mõnelt Venemaa sõpruskoolilt, ei pea midagi maksma. Viisalõivust on vabastatud kunstikollektiivid, kes sõidavad festivalidele ja konkurssidele. Sellisel puhul peab juures olema kutsuja kaaskiri."

Reisifirmad on viisakeskuste peale vihased. "Kui aasta tagasi saime Vene viisasid gruppidele ise vahendada, siis nüüd oleme sellest rõõmust ilma jäetud. Suutäis on nii magus, et see anti teadlikult kellelegi," rääkis anonüümsust palunud Tallinna reisibüroo töötaja." Milleks selline vahelüli loodi ja kelle taskusse voolab vahendustasu, ei tea keegi. Kallinenud viisa pärsib ju otseselt turismi. Järsku on see kellelegi kasulik?"

Sudakov andis mõista, et lisaks konsulaatidele võib kasutada ka teenuste osutajat. "Kõik on enda otsustada ja vaba valiku küsimus, kuidas viisa teha." Sama meelt oli ka Venemaa konsulaar-esinduse töötaja.

Viisakeskuse taga on Moskva ärimeeste loodud firma Invisa Fiduciary Service OÜ, kes on otseselt seotud Venemaa turismisektoriga. Tallinnaga sarnane keskus tegutseb Helsingis ja Riiaski peaks lähiajal tööd alustama tütarfirma.

Erand lõbusõidureisijatele

Viisavabalt saavad Venemaale siseneda kindlatest sadamatest lõbusõidureisijad, kes ei tohi riigis peatuda rohkem kui 72 tundi. Saabuja peab laevas täitma vene või inglise keeles migratsioonikaardi ja seda alati kaasas kandma. Riigist lahkumisel võtab piirivalve kaardi ära. Kuni kolmepäevase Peterburis peatumise korral tuleb sadamas ette näidata hotelli vautšer. Peterburi külastamiseks peab sõitma esmalt üle lahe Helsingisse ja seal vahetama laeva teekonna jätkamiseks. Põhja-Eesti ja Tallinna elanikud kasutavad seda võimalust aktiivselt. Ka Venemaa saatkond kinnitas laevareisijate arvu suurenemist ning et viisavaba reis on populaarne eestlaste ja soomlaste hulgas. Viisanõuete lihtsustamine või kooliekskursioonidele paaripäevase viisavaba külastuse loomine pole seni Eesti ja Venemaa ametnike kohtumisel kõne alla tulnud.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis