4
fotot
KATUS LÄINUD: Mari paarinädalane laps elas üle elu esimese trombi. Nende kodu katuse aga viis iil kaasa. (MARIO LAUL)

"Järsku hakkas selline mürin pihta, et jooksin akna juurde ja nägin, et meie maja siseõue puud murduvad ootamatult puhkenud marutuules nagu lilleõied," meenutab hirmsat hetke Kuressaare Mooni tänava kortermaja viimase korruse elanik Andro.

Pühapäeva õhtul üle Kuressaare äärelinna sööstnud tromb viis või kahjustas üheksat majakatust ja samapalju autosid, õnneks inimesed kannatada ei saanud.

"Tromb lähenes muudkui majale ja oli ilmselt alguse saanud Kaarma vallavalitsuse hoone juurest. Algul ei saanudki aru, mis toimub, aga siis jõudis järg maja kätte," räägib Andro. Tema elukaaslane Mari vannitas parajasti paarinädalast last, kui maru maja tabas. "Kolises hirmsasti ja hästi kole oli," sõnab ta. "Selline tunne oli, nagu loobiks keegi üleval taldrikuid ja nõusid puruks. Et kõlas nagu kodutüli moodi, aga elame ju viimasel korrusel ja meie kohal ei ela kedagi. Mees karjus, et puud murdusid ja väga hirmus tunne oli ikka sellel hetkel küll. Ei saanud õieti aru, mis toimub."

Peres kasvavad kaks väikest last ei jõudnud hirmu tunda. "Suurem magas ja ei pannud midagi tähele. Väiksem aga hakkas nutma ilmselt selle pärast, et nägi meie hirmu," osutab Mari.

Eterniitplaadid lendasid õhus

Kui tromb korterelamut sakutas, jooksis Andro korteris teisele poole aknast vaatama ja nägi suitsjat lonti üle maja kandumas. "Siis kadus see pilvedesse. Pärast õues avanes hirmus vaade, nagu sõda oleks üle käinud," kirjeldab ta. "Ausalt öeldes jõudis asi kohale alles poole tunni või tunni pärast. Šokk oli ikkagi vist päris suur."

Samas majas teises tiivas elava Jaana sõnul kestis kümne paiku õhtul alanud tromb umbes minuti. Sellele eelnes täielik tuulevaikus, mis ootamatult kasvas enam kui 30 meetrini sekundis küündinud tuuleiilideni. "Hirmu ei jõudnudki tulla," ütleb Jaana. "Vaatasin ühelt poolt aknast välja – puud olid kõik kõhuli. Vaatasin teisest – eterniidiplaadid lendasid 3–4 korruse kõrgusel õhus. Tunne oli nagu Ameerika filmis, et see ei saa ju ometi reaalne olla!"

Mooni tänava korterelamu katus oli suhteliselt vana, kuid alles eelmisel aastal oli pisut uuendatud katusekonstruktsiooni ja parandatud soojustust. Katusekonstruktsioon majal ära ei lennanud, kuid kolmandiku maja katuseeterniiti viis minema ja paiskas alla tänavale ning maja juurde pargitud autodele. Mitu autot täpselt kannatada sai, pole teada.

Autod kahjustatud

Tromb liikus Kuressaare äärelinnas Lillekülana tuntud elamurajooni ja Ida-Niidu elamurajooni vahel umbes paari kilomeetri pikkusel alal. Esimene väljakutse tuli kell 22.17 Kuressaares Mooni tänavale, kus torm oli viinud neljakorruselise elumaja katuse. Lisaks oli Mooni tänaval kahjustada saanud veel kahe maja katused ning osalisalt oli eterniiti alla kukkunud ka Ida tänaval asuva elamu katuselt. Majade vahele lennanud eterniidist said kahjustada ka pargitud autod. Päästjad eemaldasid katustelt ohtlikud katuseosad ja piirasid ohuala lindiga. Olukorrast teavitati linnavalitsust ja korteriühistu juhatust.

Mooni tänava kortermaja ühistu esinaine, Kuressaare linnavalitsuse rahandusnõunik Mai Takkis ise majas ei ela ega olnud ka trombi hetkel korteris. "Õnneks katusekonstruktsioonid väga viga ei saanud, aga eterniit küll." Täna tulevad töömehed katust paikama.

Ida-Niidust kilomeetri kaugusel asuvas Lilleküla elamurajoonis said kannatada eramud. Kell 22.42 kutsuti päästjad Sinilille tänavale, kus tromb oli viinud maja katuse, mille osad lendasid kõrvalhoovi ja lõhkusid seal pargitud kaubiku. Kahjustada sai ka maja katus. Tromb lõhkus osaliselt veel nelja maja katused Sinilille, Kannikese ja Mündi tänaval. Päästjad eemaldasid ohtlikud katuseosad. Üheski õnnetuses inimesed vigastada ei saanud. Lisaks murdis tromb ja sellega kaasnenud marutuul hulgaliselt puid ja puuoksi. Nii näiteks eemaldasid päästjad Turu tänaval ja linna peatänaval, Tallinna tänaval teelt liiklust takistanud puu.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Maria Rozbaum
Telefon 51993733
maria.rozbaum@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis