Nahaarstid soovitavad kahtlase väljanägemisega sünnimärke jälgida, fotografeerida ja kiiresti asjatundjale näidata. "No mida te tahate! Arsti juurde? Haigekassaga on oktoobri keskpaik, tahate tasulisse, siis saate augusti keskpaika," lajatatakse sulle registratuurist vastu.

Põhja- Eesti regionaalhaigla (PERH) naha-ja suguhaiguste keskuse juhataja. Maigi Eisen ütleb, et nahaarstide ootejärjekorrad on aasta läbi "Haigekassa rahastavatel aegadel on ravijärjekorrad praegu keskmiselt septembrisse-oktoobrisse," ütleb ta. Eiseni sõnul pole põhjuseks praegune mitte eriti päikeseline suvi. Pigem see, et kui ajakirjandus jälle meelde tuletab, et vaja on sünnimärkidel silm peal hoida, tahavad inimesed kohe teada, ega neil mingit ohtu ei ole. "Inimeste teadlikkus ohtudest on tõusnud," arvab Eisen järjekordadest rääkides.

Tema hinnangul on järjekorrad nahaarstide juurde pikad kõigis haiglates.

PERHi kommunikatsioonijuht Inga Lill soovitab inimesel vastu võtta registratuurist pakutud aeg ja see kolm kuud ära oodata. Teine võimalus on minna tasulisele vastuvõtule või perearstile, kes suunab edasi. "On olemas koostöö perearstidega, kus võetakse ühendust ja saadakse kiiremini eriarsti jutule, kui on tõesti põhjendatud kahtlus, et inimesel on melanoom," seletab Lill.

Eksperiment: kui pikk on arstijärjekord

Osaluseksperimendina katsetas Õhtuleht, kui keeruline või vastupidi lihtne võib olla nahaarstile pääsemine, et oma kahtlase ilmega sünnimärki näidata. Põhja-Eesti regionaalhaigla registratuuri helistasime üle tunni aja. Tulemusteta.

Väsides kuulamast telefoni teisest otsast sagedat tuututamist võtsin ühendust naha- ja suguhaiguste keskuse sekretäriga, kes palus varuda kannatust ja selgitas, et helistajaid on tõesti palju, aga kõnede jaoks on paraku vaid üks telefon. Mõnd muud võimalust sekretär mulle ei tutvustanud hoolimata kodulehel välja toodud digiregistratuuri võimalusest.

Kahe tunni möödudes ja lõpuks kontakti saades vastab telefonile vanem naine tumedal häälel: "Registratuur! No mida te tahate? Arsti juurde? Haigekassaga on oktoobri keskpaik, tahate tasulisse siis saate augusti keskpaika," ütleb ta ja selgitab, et tasulise visiidi maksumus on 25,56 eurot. Nii tasuta kui tasulise visiidi puhul tuleb aga veel maksta: regionaalhaiglas on kuni viie sünnimärgi jälgimise hind digidermatoskoopia abil 25,56 eurot ja üle viie sünnimärgi 31,96 eurot.

Erakliinikuga sain ühendust kohe ja aegagi pakuti järgmise päeva hommikuks, ilma igasuguste probleemide ja ebamugavusteta. Konsultatsiooni maksumuseks 35 eurot. Sünnimärkide jälgimine 25 eurot.

Nahavähk murdis noore räppari Revo Jõgisalu

30. augustil eelmisel aastal suri melanoomi tõttu Toe Tag’i räppar Revo Jõgisalu, kelle perearst melanoomi kahtlusega nahaarsti juurde saatis. Nahaarst eemaldas laseriga sünnimärgi ja kinnitas, et kõik on korras.

"Ma olen elav näide sellest, kuidas mitte kunagi ei tohi uskuda kõige esimest diagnoosi, alati tuleb see lasta üle kontrollida," ütles Revo saatuslikud sõnad Õhtulehele. Samuti pani ta inimestele südamele, et tundide kaupa päikese käes kärssamine on kõige hullem, mida oma nahale teha saab.

Hoia oma nahka

Sünnimärkide ehk neevuste hulga suurenemist ja pahaloomuliseks muutumist tuleb igati vältida. Lihtsamad õpetused:

Ära liialda päikesega, päikesevalgus on oluline, et toota organismile vajalikku D-vitamiini, mis on vajalik ka kaltsiumi imendumiseks ja luude kasvuks. Kuid päikesega liialdamine suurendab nahavähi ja melanoomi teket, samuti kiirendab see naha vananemist, vähendab immuunsüsteemi tõhusust ning põhjustab erinevaid

silmahaigusi. Päikesekaitsekreemid väldivad küll päikesepõletust, kuid ei hoia ära nahakasvaja teket.

Loobuma peab solaariumist.

Tuleb vältida sünnimärkide hõõrdumist näiteks vöökohal, rinnahoidja vahel või mujal.

Sünnimärkidega inimesed ja nende lähedased (neevused paiknevad sageli seljal) peaksid regulaarselt jälgima, kas sünnimärkides ei toimu mingeid muutusi. Kahtlasi sünnimärke tuleb aeg-ajalt mõõta ja saadud andmed üles tähendada, et oleks võrdlusvõimalus.

Viivitamatult peab pöörduma arsti poole, kui neevus, eriti pigmentsünnimärk, suureneb, muutub tumedamaks, ebaühtlaseks või isegi haavandub, veritseb.

Allikad: Tervise Arengu Instituut, Maaleht

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis