JUUSTE ASEMEL RINNAD: Ameerika mehed väidavad, et kiilaspäisust raviv Propecia kasvatas neile rinnad. (AFP/scanpix)

Oma hõrenevast parukast täiesti ilma jääda kartnud mehed avastasid oma õuduseks, et tablettide neelamise järel saadud tihedam parukas tuli koos naiselike lisakomponentidega. Süüdlaseks peetakse lopsakaid kiharaid lubanud ravimit.

Eesti ravimiameti ohutusjärelevalve büroo juhataja Maia Uusküla nendib, et rindade suurenemine, libiido-ja erektsioonihäired on tõesti Propecia teadaolevad kõrvalmõjud. "Patsiendid, kes ravi alustavad peavad selle riskiga arvestama – kõik need kõrvalmõjud on kirjas pakendi infolehes. Arstid peavad ravimit määrates nende kõrvaltoimete võimalust selgitama ning patsient peab otsustama, kas ravist saadav kasu kaalub üles nimetatud riskid. Seda enam, et ravi katkestamisel hakkab juustekasv taanduma kuuendal kuul ning ravieelne seisund taastub umbes aasta möödudes," ütleb Uusküla.

Ameeriklased läksid kohtusse

Ameerikas on väidetavalt pärast Propecia tarvitamist kohtusse pöördunud üle 300 seksuaalprobleemidega mehe 27 osariigist. Usutakse, et kohtuasjaga võib aga ühineda veel 1500 õnnetut.

Teistest häälekamalt on sõna võtnud 38aastane, viieaastase poja isa William McKee, keda täna tuntakse peamiselt seksika blondiini Mandina. Ta väidab, et tema jõusaalis kivikõvaks pumbatud rindkere muutus lopsakaks büstiks pärast üheksakuulist Propecia kuuri. Mandi sõnul olevat väikesed mügarikud tekkinud ta särgi alla aga juba pärast ühekuist Propecia tarvitamist. Õudusega avastas ta ka, kuidas tema mehelikult kitsad puusad järjest laienesid ning laiad õlad järjest enam naiselikku kuju võtma hakkasid.

"Tabletid muutsid radikaalselt mu keha hormoonide tasakaalu!" on ta kindel.

Kuna meesterõivaste kandmisest ei tulnud enam midagi välja hakkas ta kandma blondi parukat ja kleite. Praegu kaalub ta soovahetusoperatsiooni. Kusjuures parukat kannab ta seetõttu, et ravimipakendil lubatud juuste hõrenemise vastu kord päevas võetud tabletid ei aidanudki.

Tartu Ülikooli meestekliiniku Tallinna filiaalis töötav meestearst Vladimir Vihljajevi sõnul on Eestiski apteegis müügil oleval Propecial tõesti mõned kõrvalmõjud. "Ta pärsib meessuguhormoonide ja suurendab naissuguhormoonide toodangut. Selle foonil on kõik võimalik."

Eesti arst: võimalik, aga ei usu

Samas nendib ta, et Mandi sarnaste kehaliste muutuste tekkimisel peaks ravimit tarvitama aastaid. Reeglina võetakse Propeciat aga kuni pool aastat.

"Drastilised muutused selle aja jooksul kindlasti võimalikud ei ole!" kinnitab ta, et kiilaspäisust ravivad mehed ei pea ilusa paruka nimel ravikuuri lõppedes pükse kleidi vastu vahetama hakkama. Vihljajev lisab veel ka, et tegelikult polevat Propecia aga sugugi efektiivne ravim.

Et mõni Eesti Mati on pidanud ravimi manustamise järel oma nime Mariks muutma pole ravimiametile teada. Samas nendib Maia Uusküla, et 2011. aasta hulgimüügistatistika järgi kasutab Propeciat Eestis iga päev ainult umbes 70–80 meest. "Propecia kasutamisel ei ole kõrvaltoimetest teatatud, kuid arvestada tuleb sellega, et Eestis on kasutajate arv väike ja ka kõigist võimalikest kõrvaltoimetest paraku ei teatata," nendib Uusküla.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Marge Sillaots
Telefon 51993733
marge.sillaots@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis