Geniaalne äri: Ärma turismitaluga endale töökoha loonud Evelin Ilves ei osanud ilmselt aimata, et abikaasa presidendiks saades jäävad kulud riigi kanda, tulud aga tulevad erafirmale. ()

Maksumaksja võib kergemalt hingata – Ärma talu köögitehnika ja mööbli rendile järgmisel aastal enam raha ei kulu, sest rendileping lõppes ja jääkväärtusega ostis köögi sisustuse välja OÜ Ermamaa.

Juulikuise Kodukirja kolumnis kirjutab osaühingu Ermamaa omanik ja juhataja Evelin Ilves taas oma abikaasa esivanemate kinnisvarast. Kuidas tänu julgele otsusele maale kolida on Ärmani rajatud korralik asfalttee ja päästetud hääbumisest ka naabrid. Kuidas maale kolimise otsuse juures oli pere mureks arstiabi ja kool, kuid lahendus saabus tõdemusega, et arsti ei vajata iga päev ja mammutkooli asemel ongi parem väike maakool. "Üks on tõsi – erialast väljakutset pakkuvad töökohad muidugi põlluveeres ei vedele. Nii oligi võimalus valida see, mis kõigile kättesaadav. Luua endale ise töökoht," kirjutab Evelin Ilves.

Selle töökoha rajamise ajal ei osanud praegune esileedi ilmselt uneski näha, kui geniaalseks äriprojektiks kujuneb majutusteenust pakkuv OÜ Ermamaa, mille tegevuskulud, remondi ja inventari liisingud tasub riik, aga Eesti esileedi abikaasast vippklient maksab pakutava teenuse eest erafirmale.

OÜ Ermamaa raske aasta

OÜ Ermamaa värskest majandusaasta aruandest selgub, et püsi-klient Toomas Hendrik Ilves maksab oma kodutalus ööbimise eest endiselt 958 eurot kuus, kuid firma tulud on aasta varasemaga võrreldes 65% tõusnud. Evelin on loominguga 9679 eurot lisa teeninud. Tõsi, kasuminumbritesse see ei jõua. Kui 2010. aastal teenis firma 835 eurot kasumit, siis mullu jäi see 509 euro peale.

Aruandest selgub, et mitte kõiki firma kulusid ei kata presidendi kantselei. Ermamaa on eelmisel aastal ostnud "tooret ja teenuseid" 3385 euro eest, kandnud "mitmesuguseid tegevuskulusid" 882 euro ulatuses ja teinud "muid ärikulusid" 11 110 euro väärtuses. Tuleb välja, et Evelini erafirma ei järgi kokkuhoidu kiitva Toomas Hendrik Ilvese õpetust – aasta varem "muid ärikulusid" ei tehtud.

Remonditud lipuvalgus

Küll aga paistab Ärma talu järgivat president Ilvesel hinge täis ajanud professor Krugmani õpetust, mis pakub kriisi lahendusena riigi kulutuste suurendamist. Talu ülalpidamiseks kulus möödunud aastal 64 705 eurot maksumaksja raha, mida on 826 eurot rohkem kui aasta varem.

Suurima tõusu on aastaga teinud riiklikud kulutused Ärma remondile ja hooldusele. Summa on hüpanud 4413 eurolt 12 133 eurole. Esmalt vastab presidendi kantselei pressiesindaja Piret Pert, et erilist remonti pole tehtud – raha on kulunud igakuisele prügiveole ja koristamisele. Selleks, et ka lihtne inimene aru saaks, kuidas kujuneb ligi 1000eurone keskmine kuu prügiarve, palume kantseleil kulud lahti kirjutada: prügiveole on aasta jooksul läinud siiski vaid 121,77 eurot. Suurima summa on neelanud lipuvalgustuse remont – 4236,81. Lund on tõrjutud 4095,07 euro eest, majapidamistarvikud ostetud 1256,60 euro väärtuses ja värskelt valgustatavasse vardasse lipud 465,51 euroga.

Ühest suurest kuluartiklist on aga maksumaksja viimaks vaba. Lõppenud on Ärma külalistemaja köögitehnika ja mööbli rent, mille OÜ Ermamaa vastavalt liisingulepingule jääkväärtusega endale ostab. Jääkväärtus jääb viisakalt saladuseks, kuid Ilveste viie presidendiaastaga jõudis maksumaksja selle soetamisse omalt poolt panustada hinnanguliselt umbes 300 000 krooni.

Üle-eelmisel aastal osteti presidendi kodutallu laua ja 12 tooliga aiamööbel (18 756 krooni), mullu aga tööohutuseks vajalik turvavarustus: kiiver, redelid ja turvarakmed (1523 eurot).

Päris puhtaid skeeme majanduses pole, ei globaalsel ega vist ka esindusmõisa tasemel. Aga vaene rahvas, kes ulatab oma abikäe, et aidata Euroopa õdesid-vendi, suudab ülal pidada ka ühe Mulgimaa talu.

Kolleegid turismi-

taludest arvavad...

Harjumaal: laristamise lõpp rõõmu ei tee

"Kindlasti on olnud paremaid aegu," tunnistab Harjumaal pereettevõttena turismitalu pidav vanahärra, kes oskab eluolu hinnata läbi mitme riigikorra. "Varakevad oli küllaltki tagasihoidlik. Suvel on enam-vähem normaalne, nädalalõpud on meil üldiselt hõivatud. Praegusel hetkel nurisemiseks põhjust ei ole. Eelmisel talvel pidime oma tegevuse mõneks kuuks üldse seisma panema. Inimesed on muutunud kokkuhoidlikumaks ja eelistavad peretähtpäevi rohkem kodus tähistada." Paarkümmend aastat turismitalu pidanud mehe sõnul on laristamine lõppenud, mis võib ju õigegi olla, kuid ettevõtjale rõõmu ei tee.

"Üldiselt ei tekita see presidendi talupidamine mul erilisi tundeid," naerab peremees, kui jutt läheb Ärma talu vastuolulisele majandamisskeemile. "Ma olen olnud nii tööinimene kui ka ettevõtja ning oskan neid asju ka distantsi pealt vaadata. Kui on ikka tegu presidendi elupaigaga, siis pole mul tema suhtes mitte mingisuguseid pretensioone. Ma ei usu, et kõik see, mis presidendi Ärma talu kohta räägitakse, ikka nii on. Küllap on see ikka riigi huvidega seostatav."

Saaremaal: ikka on keegi teistest võrdsem

"Pole midagi teha – praegune seis on ikka kehv küll," kurdab Saaremaa põhjarannikul Leisi vallas asuva väikese turismitalu perenaine, kes on seda ametit pidanud muu töö kõrvalt 18 aastat. "Juulis sain veel maja täis, aga pärast seda tuleb augusti keskpaigani auk sisse. Sellist asja pole kunagi suviti olnud." Kuna tal on turismitalu pidamine rohkem suvine ettevõtmine, siis kuidagi tuleb ta omadega toime. "Nüüd on mul aga plaanis muud tegemised linnas lõpetada ja täielikult talule pühendada. See paneb toimetulekule tõsiselt mõtlema," ütleb perenaine. "Olen selle presidendi talupidamisest kuulnud küll," muigab Saaremaa taluperenaine. "Ma tahaks ka, et keegi maksaks mul talutööd kinni. Tundub, et rahvast see asi ärritab. Ärma on ikka üks suur ja uhke näidistalu, mis võtab kindlasti omajagu raha. Teisest küljest võtab ta seal ju väliskülalisi vastu ja korras selline esindustalu kindlasti olema peab." Siiski tundub väikse turismitalu pidajale selline seadusest tulenev privileeg ebaõiglane. "Ikka on meil keegi võrdsetest võrdsem," mõtiskleb juristiharidusega perenaine omaette. "Huvitav, kas mina üldse saan sinna tallu puhkama minna või on see ainult kõrgklassi külalistele mõeldud? Kui ta tegutseb turismitaluna, siis olgu kõigile avatud."

Presidendi kantselei kulud Ärma talus

2011 2010

Töötasud koos maksudega 23 219 23 486

Administreerimiskulud

sidekulud 2458 3271

Kinnistute majandamine

küte 3586 4122

elekter 8102 7892

remont ja hooldus 12 133 4413

varakindlustus 326 328

valveteenus 1176 8122

Sõidukite ülalpidamine

sõidukite kütus 1760 1639

sõiduautode hooldus 397 184

sõidukite kindlustus 805 996

auto rent 3042 3699

Infotehnoloogia ja kommunikatsioon

andmesideteenus 2988 516

Inventar

inventari soetus 1523 1199

inventari remont 472 700

inventari rent 2720 3237

tööriietus 78

Kokku 64 707 63 886

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis