AVALIKULT ABIELLU: «Janno oli näost veidi ära, kui pulmaisa ootamatult tagasi helistas ja ettepaneku tegi, et meist võiks saada hansapäevade pruutpaar,» meenutab Ave. Tema leidis aga, et nii äge, just see sündmus muudab nende pulmapäeva eriliseks. (ALDO LUUD)

Ave ja Janno Kütil on oma pulmapäevast mäletada midagi sellist, mida ei saa meenutada ka Eesti suurimaid pulmi pidanud paarid: nad läksid paari rahvahulga ees, kelle seast paljusid nad tundagi ei pruukinud. "Endine mees oli koos oma praeguse naisega laupäeval samuti meie pulmas," meenutab Ave Tartu hansapäevadel peetud tseremooniat.

Ave ütleb, et see oli tegelikult suur juhus, mis neid pulmaisa Anti Einpauliga kokku viis: pulmaisal oli hansapäevadeks pulmapäev küll broneeritud, kuid puudus veel peategelane – pruutpaar. Pulmade korraldamisega aegsasti alustanud Jannol

ja Avel oli tegelikult korraga sihikul mitu pulmaisa. Janno sõnul oli esimesel helistamisel Anti Einpaul neile öelnud, et sel päeval, 21. juulil, on ta juba kinni.

Alles mõni aeg hiljem selgus, et seda pruutpaari, kes oleks nõus hansapäevadel rahva rõõmuks oma armastavad südamed üheks siduma, on tseremooniameistrist pulmaisal üsna raske leida: nii mõnegi naisevõtuplaani pidanud peiu ehmatas pelgalt sõna "hansapulm" nii ära, et ta katkestas telefonikõne poole pealt. "Eestlane enamasti kardab suurt ja avalikku tähelepanu," ütleb Janno.

"Janno oli näost veidi ära, kui pulmaisa ootamatult tagasi helistas ja ettepaneku tegi, et meist võiks saada hansapäevade pruutpaar," meenutab Ave. Tema leidis aga, et nii äge, just see sündmus muudab nende pulmapäeva eriliseks, kui nad peale oma sugulaste ja sõprade saavad veel tuhandeid hansapäevalisi rõõmustada!

Oma laste isaga elab kaheksa-aastase Kevini ja kaheaastase Aron Mattiase ema lahus juba kaks aastat ning raskemadki jutud on omavahel maha peetud juba tükk aega tagasi. "Mingit vaenu ega krillimist pole, suhtleme omavahel normaalselt. Endine mees oli koos oma praeguse naisega laupäeval samuti meie pulmas." Ave häälest kostub seda rääkides ülim rahulolu.

Paar tutvus internetis

Oli 2. detsember 2010, Ave titaga kodus. Süda vaba, hinges nukrus. Mõnda aega varem oli noor naine oma profiili tutvumisportaali üles riputanud. Sõnnile omase aususega, ka lapsed kenasti kirjas ja fotogi lisatud. Ta soovis leida oma ellu armastust ja õnne.

Jannoga nad väga pikalt ei kirjutanudki, sest mees tabas õige ruttu ära, et Ave on tema jaoks see õige ja ainus. Avel ja Jannol on kuupäevaliselt ja kellaajaliselt meeles nende kõige esimene telefonikõne, esimene kohtumine ja loomulikult see päev, kui Janno Ave juurde esimest korda koju läks. "Oli tuisune märtsipäev, kui ma parajasti Jannot ootasin. Tõeline koerailm! Ta pidi bussiga tulema, kuid jalgsi oli peatusest päris pikalt tulla. Panin autole hääled sisse, sõitsin talle vastu – kahju hakkas!"

Vahetult enne vana aasta lõppu tegi Janno Avele ettepaneku tema naiseks saada. Et see oli tõepoolest nii (ja üsna romantilisel moel), kinnitab ka Ave poeg Kevin mõnusalt muiates: "Ikka Janno palus emme kätt!"

Elama läheb paar Soome. Seal töötava Janno sõnul ei sobi neile kummalegi pikk lahusolek ega see, et mees ja naine kohtuvad nagu Koit ja Hämarik: "Pere peab koos olema!" Ave kinnitab abikaasa sõnu: "Otsuse langetamine ei olnud sugugi kerge, kuid tegelikkus on see, et veel sel aastal läheme Eestist ära."

Kodukandis pole lasteaiakohta

Otsus ei tulnud kergelt, sest Elva haiglas mitmeid vastutusrikkaid ametikohti pidanud Ave ütleb, et nad on Jannoga mõlemad väga perekesksed ja suguvõsa traditsioonides kinni. Väga palju, mis kallis, jääb paratamatult maha siia, Tartumaale. Paljud olulised asjad vajavad korraldamist. Õnneks küll kodumaja tühjaks ei jää ja koer Mozart leiab uue pererahva.

"Võib-olla oleksin ka teist võimalust – siiajäämist – kaalunud, kuid ma ei saa tööle minna, sest väiksemale pojale ei ole võimalik ei Elvas ega Nõos lasteaiakohta saada."

Nii Ave kui ka Janno sugulastest, sõpradest ja tuttavatest elavad-töötavad paljud välismaal. Noorpaaril oleks võimalus uueks kodukohaks valida peale Soome kas Iirimaa, Saksamaa või Austraalia. "Aga kui ka vanaema talu müüki läheb, jätan siia osa maad alles," lubab Ave. Ja Janno täiendab naisele silma vaadates, et siis jääb ju võimalus vanuigi siia ükskord tagasi tulla.

Abieluvande võttis Tartu linnapea

Enne laulatust polnud Jannol aimugi, milline näeb välja tema armsama pruutkleit ja pruut ei teadnud, millise pruutkimbu valis talle peig. Tartu linnapea Urmas Kruuse võttis pruutpaarilt abieluvande alles pärast kiriklikku laulatust Nõos (sealt sõideti joonelt pruudi koju, kus pidulikud laulatusriided vahetati kodukandi rahvarõivaste vastu).

Nii mõnedki on Avelt ja Jannolt kadedalt uurinud, kas linnavalitsus tegi neile pulmapeo välja ja kui palju nad sellega raha säästsid. Pruutpaari sõnul pole kadetsemiseks põhjust, sest kõik arved maksid nad ise kinni, kui välja jätta pool tseremooniameistrile makstavast tasust ja pruudikimp.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Merilyn Närep
Telefon 51993733
merilyn.narep@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis