2
fotot
SÜNDMUSKOHT: Kopplaadurivargusele peale sattunud Misso mehe Alari sõnul pidurdas kopp äkki, varas hüppas välja ja pani heina sisse jooksu. (ALDO LUUD)

Kui politsei kohale jõudis, olid Misso mehed keset kottpimedat ööd Läti poole teel olnud kopplaadurid kätte saanud ja vargad plehku pannud.

Oli öö vastu 16. juulit. "Ärkasin üles, kui kuulsin, et midagi müriseb väljas," meenutab Võrumaal Missos elav Anneli. Ta läks akna juurde ja nägi, kuidas platsi pealt keset pimedat ööd üks kopplaadur ära sõitis.

"Mõtlesin, et väljas on nii pime, et kuhu see kopp küll läheb," ütleb Anneli. "Läksin teise akna juurde, et vaadata, kuhu läheb. Nägin: jumal, kopp läheb Lätimaa poole! Kuigi nendega tehakse töid praegu teises kohas. Ütlesin mehele, et Alar, tule kiiresti üles, platsi pealt varastati kopp ära! Mees tõusis kiiresti püsti. Samal ajal pandi tööle teine kopp. Kohe läks tagurpidikäik sisse, autode vahelt välja, ja kohe teise kopa järel Lätimaa poole minema. Alar tõmbas ennast kiiresti riidesse. Ja hakkas kohe tegutsema. Mees ütles, et helista ruttu Aavole."

Ameti poolest piirivalvur Alar hüppas oma maja ees seisnud autosse ja hakkas kallihinnalistele kopplaaduritele järele kihutama. Anneli helistas Aavole, Missos elavale heale perekonnatuttavale, et too appi läheks.

Varas teadis, kuhu põgeneda

Kella kahe paiku öösel varastatud kaks kopplaadurit olid Missost lahkunud otse üle maantee Rammuka küla suunas, kustkaudu saab Lätti. Alar, kel polnud peale taskutelefoni rohkem midagi kaasas, jõudis viimasele kopplaadurile kiiresti järele. Umbes 500 meetrit maanteest eemal jäi see külateel seisma.

"Jõudsin järele. Kopp pani äkki pidurit. Lõi tossu üles. Mees hüppas kopast välja. Nägin ainult, et ta pani paksu ja kõrge heina sisse jooksu. Hein oli umbes rinnuni. Kopp jäi keset teed seisma," räägib Alar, kui sündmuskohal asfaldil kopplaaduri pidurdusjälgi vaatame. "Võtsin telefoni, helistasin 110. Ütlesin, et ühe kopa saime kätte. Politsei ütles, et jäägu ma sündmuskohale, patrull on teel."

Õige pea sõitis sündmuskohale seisma jäänud Alarist oma autoga mööda sõber Aavo, kes kihutas esimesena varastatud kopplaadurile järele. Too kopp jõudis umbes viis kilomeetrit sõita, kui Aavo järele jõudis. Kahe järve vahelisel teel.

"Ta tegi vale liigutuse. Kopp oli nii-öelda sõlme läinud tee peal. Ei võtnud kurvi välja. Muudkui oli lasknud edasi-tagasi, edasi-tagasi," räägib Aavo. "Oleksid kopad Lätimaale jõudnud, seal kohe mitu teeharu, oleks olnud raske kätte saada."

"Kopast tullakse ikka tagurpidi välja," jätkab Aavo, "aga varas tuli eespidi välja, komistas, oli käpuli. Siis hüppas püsti ja pani teadmatusse jooksu. Nägu ma ei näinud – pime oli. Kõik käis nii kiiresti. Äkiline ja ootamatu. Öösel oli nii kiire väljasõit ja taskulamp jäi koju. Muidu oleksin saanud talle taskulambiga ju kohe tule silma lasta."

"Väga õige lahendus varga poolt – ainult jalad päästva," ironiseerib Aavo. Plehku pannud varas teadis täpselt, kuhu suunas põgeneda. "Võõras oleks kindlasti pannud otse järve. Aga tema oli ilusti mööda järve äärt läinud teisele poole sinka-vonka tee peale välja."

Alar ja Aavo jäid sündmuskohtadele passima, nagu pidi. Politseipatrull kahe mehega jõudis nende sõnul kohale umbes 40 minutiga. Kohale toodi ka piirivalvekoer. Kopplaadureid varastada üritanud mehi üles ei leitudki.

Kopad teevad Missos ühisveevärki

Keset ööd kopavargusele peale sattunud Anneli ütleb, et see on iga kodaniku kohus sekkuda. "Seda peab iga inimene tegema. See ei ole kangelastegu," lausub ta, lisades, et tema ei teinud ju tegelikult muud, kui ajas mehe üles.

"Oleksin maganud, kui naine poleks üles ajanud. Mina ei kuulnud midagi," tunnistab Alar.

Anneli ütleb, et tema abikaasal oli see kolmandaid vargaid taga ajada. Enne on ta taga ajanud bensiinivargaid ja külgkorviga mootorratta varast. Kuid varaste ohvriks on ka Anneli ja Alar ise langenud. Eelmisel aastal emadepäeva öösel viidi nende maja eest 12 väikest lampi ära ja suve jooksul tehti kaks korda auto kütusepaak tühjaks.

Misso rahvas kurdab, et töötus on suur, pätte on igal pool ja kuritegevus kasvab. Nad ütlevad sedagi, et politsei on väga tubli ja nende ees võib mütsi maha võtta, kuid alles siis, kui saavad kätte kas või ühe kopplaadurit varastada üritanud varga.

"Olgugi et vargaid kätte ei saanud," ütleb masinaid taga ajanud Alar, "aga vähemalt kallid kopplaadurid saime kätte – muidu oleks kaks meest hommikul töötud olnud! Vaat see on kõige tähtsam."

Kopplaadurid olid Missos seepärast, et seal käib aleviku ühisveevärgi ja -kanalisatsiooni rekonstrueerimine.

Politsei teatel kedagi selles kuriteos kahtlustatavana kinni peetud ei ole. Kopplaadurid tagastati omanikule. Need on nüüd kindlas ja turvatud kohas.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis