Lukk on ukse süda. Aga et lukk maja või korterit kaua truult teenida saaks, tuleb selle eest hoolt kanda. Uurisime spetsialistidelt, missugune üks kvaliteetne lukk siis on, kuidas seda õigesti kasutada ja mis seda rikub.

Tavaline inimene võib poodi minnes lausa kimbatusse sattuda, kuna valik võtab silme ees kirjuks. Missugune üks hea lukk on, kaua see võiks vastu pidada ja mis maksab? Alvar Veersalu (AS Valnes) kinnitab: "Korralik lukk peab tegelikult vastu kaua, 10–15 aastat. Sageli ei vahetata samas korteris või majas elades lukku kordagi. Siiski tasuks viieaastase intervalliga vahetada võtmepesa, sest vanade võtmepesade patendid aeguvad ja kurikaelad õpivad neid lahti muukima ning võtmeid kopeerima. Võtmepesa vahetamine pole sugugi keeruline, sellega saab kruvikeerajat kasutades hakkama iga pereisa," julgustab Veersalu ja lisab: "Turvalise, muukimiskindla ja kaitstud ning mugava võtmega lukukomplekti hind jääb 200 euro kanti. Näiteks Valnes 3000Q kõrgturva-lukukomplekt maksab 190 eurot. Kõrgturvalise, kopeerimise eest kaitstud võtmekaardiga Valnes KABA võtmepesa hinnad algavad 60 eurost."

Lembit Vaher (AS Lukukoda) soovitab luku valimisel alati spetsialistidega nõu pidada, et hiljem kahetsema ei peaks. "Viimastel aastatel eelistatakse ennekõike odavat hinda, mis ei pruugi aga kõiki riske maandada. Näiteks mitu korda odavama Hiinas toodetud ASSA analoogsüdamiku turvalisuse näitajad on samades kordades kehvemad võrreldes originaaltootega. Aga pole harvad ka juhused, kui uksetootja paigaldab lubatud lukkude asemele Hiinas tehtud analoogid."

Ainult lukust ei piisa

Lukuspetsialistid soovitavad ukseluku kõrval mõelda ka muudele võimalustele, kuidas enda ja oma kodu turvalisust suurendada.

Alvar Veersalu: "Kodu paremaks kaitsmiseks peaks peale muukimiskindla kõrgturvaluku olema veel kindlustus. Tugev lukk hoiab eemal pisivargad, kindlustus korvab ettekavatsetud sissemurdmise kahjud. Kindlustusfirmade Liidu kodulehelt leiab nende poolt aktsepteeritud ja nõutud turvalukkude nimekirja. Valvesüsteemi kasutamise mõttekus korterite ja majade puhul on erinev ja sõltub nende asukohast ning ligipääsust."

Lembit Vaher: "Lisaks lukule on turvalisuse suurendamiseks vajalikud ka uksesilm, uksekett, igasugused lukke tugevdavad elemendid ja puurimiskaitsmed. Ja ükskõik, kas lukku on vaja korterile või majale, on see vaid turvaahela üks lüli ja ahel on täpselt nii tugev kui selle kõige nõrgem lüli. Vahel (või isegi üsna tihti) võib nõrgimaks lüliks olla hoopis aken, kustkaudu varastel on palju lihtsam sisse murda kui uksest."

Millest näeb, et lukk on rikkis?

Millest aru saada, et lukk ei tööta enam korralikult? Siinkohal kinnitab Alvar Veersalu, et hea lukk nõuab tegelikult vähe hooldamist. Uued lukud toimivad ilma tõrgeteta kaua, kui neid õigesti kasutada. "Kui märkate, et lukukeele liikumine on halvenenud, siis õlitage lukukeele kaudu lukukorpust, mis peaks keele liikumise taas sujuvamaks muutma. Vahel võivad lukukeele kinnikiilumist või võtme halba keeramist põhjustada ka liiga tugevalt või nõrgalt kinnitatud lukukruvid. Kõige levinum põhjus luku halvaks toimimiseks on aga ebatäpne, paisunud või muul põhjusel halvasti sulguv uks," õpetab Veersalu ja lisab, et alati tuleks mure korral ühendust võtta spetsialistiga.

Ka Lembit Vaher tõdeb: "Üldiselt toodetakse luku komponendid nii, et neid ei peaks lahti võtma ja määre on neis juba olemas kuni elupäevade lõpuni."

Mis luku ära rikub?

Milliseid vigu inimesed luku kasutamisel teevad?

Lembit Vaher: "Üks asi, mida inimesed kipuvad oma agaruses tegema, on luku liigne puhastamine. Vedela õliga pestakse aga lukust välja määre, mis peaks luku sees olema. Kuid luku puhastamisega ei tohiks üle pingutada ning hooldamiseks tuleb kasutada õigeid vahendeid. Südamike hooldamiseks on spetsiaalsed õlid, mida kord aastas sinna sisse pritsida (see on eriti vajalik välisuste puhul, kus luku töökeskkond on ilmastiku mõjudest tingituna agressiivne). Õige südamikuõli on selline, mis kiiresti ära kuivab. Tavalise mineraalõli kasutamisel on ka oht, et õlised võtmed jätavad taskusse pannes mõnda aega riietele pleki. Tähele peaks veel panema, et kohtadesse, kus on plastpuksid, ei tohiks õli panna. Luku tööle on tähtis, et uks liiguks vabalt, et võtme pööramine oleks kerge ja takistusteta."

Alvar Veersalu: "Enimlevinud kasutusviga, mis lukku lõhub, on lukukeele lahtikeeramine ukse lahtises asendis, et vältida ukse lukustumist. Ukse lukustumise vältimiseks tuleks siiski kasutada kas uksesulgurit, uksepiirajat või kiilu. Õigesti reguleeritud uksesulguri kasutamine pikendab oluliselt luku ja ukse eluiga ning seda eriti rasketel ja paljukasutatavatel ustel."

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis