Põllumajandusamet tuvastas Eestis esimest korda ohtliku taimekahjustaja viljapuu-bakterpõletiku. Saastunud oli Eestist ostetud pirnipuuistik, mis leiti ühest Viljandimaa eraaiast.

Eestis pole viljapuu-bakterpõletikku põllumajandusameti väitel varem avastatud. Leedus leiti kahjustaja juba 2005. aastal ning Lätis ja Valgevenes 2007. aastal. Viljandimaalt leitud saastunud taim on hävitatud.

Viljapuu-bakterpõletik (Erwinia amylovora) on roosõieliste puude ja põõsaste bakterhaigus, mille peamisteks pere-meestaimedeks on õuna-, pirni-, viir- ja tuhkpuu, aga ka ebaküdoonia, pihlakas, toompihlakas, astelpihlakas, küdoonia, tuliastel ja teised.

Haiguse kahjustus sarnaneb põletuskahjustusega. Taimede lehed, õied ja viljad muutuvad pruuniks või mustaks, kuid ei varise. Iseloomulik on ka haigestunud taimeosadest bakterlima eritumine, eriti niiske ilmaga.

Põllumajandusamet tegeleb kahjustaja päritolu ja võimaliku leviku väljaselgitamisega ning palub kõigil, kes on tänavu ostnud viljapuu-bakterpõletiku peremeestaimi, eriti pirnipuid, ning märkavad ostetud taimedel viljapuu-bakterpõletikule omaseid tunnuseid, pöörduda oma maakonna põllumajandusameti taimetervise inspektori (kontaktandmed www.pma.agri.ee) või taimetervise osakonna poole Sakus (Ülle Metsman, tel. 671 2648).

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis