Ärevus on enneaegse vananemisega rohkem seotud, kui võiks arvata. Uus uuring näitab, et levinud ärevushäire vormi (tuntud kui foobiline ärevus) seostatakse enneaegse vananemisega keskealiste ja vanemate naiste seas.

Ajakirjas PLoS ONE avaldatud uuringu kohaselt mõjutab ärevus telomeere, mis on kromosoomi otstes leiduvad järjestuselemendid. Telomeeridega on arvatavasti seotud nn "kellamehhanism", mis takistab kõrgemate organismide normaalsete rakkude piiramatut jagunemist. Iga jagunemistsükliga jäävad telomeerid järjest lühemaks ning teatud kriitilisest piirist alates raku jagunemine seiskub. Telomeeride lühenemisega seostatakse nii vähki, südamehaigusi, dementsust kui surma. Põhjendamatu ja pidev ärevus aga lühendab telomeere, andes seega hoogu ka enneaegsele vananemisele.

Teadlased uurisid kokku 5243 naist vanuses 42 kuni 69 eluaastat. Kõigil patsientidel uuriti ühtaegu nii telomeere kui ka ärevust ja foobiaid.

Mida ärevamalt patsient end tundis, seda lühemad olid tema telomeerid. Erinevus telomeeride pikkuses andis naistele, kes olid ärevad või foobilised kuni kuus lisa-aastat.

"Paljud inimesed küsivad, kuidas ja kas stress paneb meid kiiremini vananema. Nii et see uuring on oluline, kuna näitab seost psühholoogilise pinge ja enneaegse vananemise vahel," rääkis asutuses Brigham and Women's Hospital töötav doktor Olivia Okereke. Doktor lisab siiski, et uuring ei tuvasta, kumb probleem esines enne: kas ärevus või lühemad telomeerid.

Uuringul leitu aitab aga siiski edasisi uuringuid, mis keskenduvad telomeeride ja ärevuse vahelisele seosele.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Merilyn Närep
Telefon 51993733
merilyn.narep@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis