2
fotot
MAANI MAHA: 1924. aastal ehitatud maja hävis neljapäeva õhtul tulekahjus täielikult. Tegu oli pereema vanaema koduga. (Aldo Luud)

Äike hävitas Tartumaal kahe lapsega pere talumaja

"Dokumendid ja mõni riideese," ütleb pereema, mis põlenud talust päästa suudeti. 1924. aastal ehitatud maja hävingu põhjustas pererahva sõnul võimas äike.

Neljapäeval kell 19.32 teatati häirekeskusele tulekahjust Tartumaal Vara vallas Tähemaa külas. Kui päästjad kohale jõudsid, põles ühekorruseline elumaja lahtise leegiga ja katus oli sisse langenud. Hoone hävis tules. Tulekahju loeti kustutatuks kell 21.44.

Tuleroaks langes Kannu talu, mis oli koduks perele, kus sirgub kaks poega, 13- ja 11aastane. "See oli minu vanaema maja. Aastast 1924," ütleb perenaine Margit Runthal.

Kui saatuslik äikesepilv nende kodu kohale jõudis, tegid peremees ja perenaine majast pool kilomeetrit eemal põllul tööd. Äkki käis tohutu välgatus-kärgatus. Ju see kusagile lähedale sisse lõi, mõtles pererahvas, kuna välgu ja paugu vahel sekundeid loendada polnud võimalik.

"Esimene reaktsioon oli, et see ei saa ju meie maja olla," ütleb peremees Tõnu Konist.

Häirekeskust ei saanud kohe kätte

"Hakkasime põllu pealt ära tulema, ja siis nägime – põleb!" räägib pereema Margit. "Jõudsime maja ette. Edasi kohe tuppa – mobiiltelefonid olid ju toas. Siis tagasi. Hakkasime helistasime 112, aga ei saanud kohe kätte. Mitu korda helistasime ja helistame."

Majast palju päästa ei suudetud. "Kõik käis nii kiiresti. Helistamine võttis nii palju aega. Lagi kukkus ka sisse," räägib Margit. Päästeti, mida päästa jõuti: "Dokumendid ja mõni riideese."

Pärast selgus, et tulest oli päästetud ka esimese vabariigi aegne sinimustvalge.

Inimesed põlengus kannatada ei saanud. Perepoegi tol päeval kodus ei olnud, nad olid laagris.

Pererahvas usub, et kui päästjad oleksid varem kohale jõudnud, oleks ehk rohkem asju alles.

"Päästjad olid tublid – nad tegid oma tööd nii, nagu pidid, ja pareminigi veel," kiidab peremees.

Pärast suurt õnnetust tõi naabrimees pererahvale elamiseks haagissuvila. Lapsed saavad peavarju lähedaste juures.

"Esialgu on nii... Eks näis, mis saab edasi," ütleb pereema. "Meil on loomad, me lihtsalt ei saa ära minna. Me peame kogu aeg siin olema ja nendega tegelema." Laudas on lehmad ja mullikad ning sead.

Talumaja oli kindlustatud. Millal uus elamine valmib, seda pererahvas öelda ei oska.

Millist abi praegu hädasti vaja oleks?

"Kõige hädavajalikum oleks rahaline abi," tunnistab pereema Margit. Perele on abi juba pakutud: "Vald tuli meile appi, toetas rahaliselt, nende kaudu saime ka riideabi."

Peremees Tõnu ütleb, et peale valla on aidanud ka sõbrad-tuttavad: "Igaüks on aidanud nii, kuidas saab. Kas või pisikese piskuga." Aastaid tagasi aitas Kannu talu pere ise rahaliselt, nagu paljud teised ümberkaudsed, kodukülas üht perekonda, kelle maja maha põles. Nüüd saab Kannu talu peret toetada annetusega pereema Margit Runthali pangakontole 1107239786.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Merilyn Närep
Telefon 51993733
merilyn.narep@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis