EDENDAB MAAELU: Voose külaplatsi, uue laululava ja ronimisatraktsioonid ehitas telemees Tanel Talve MTÜ Voose Külaseltsiga euroraha toetusel. (Tairo Lutter)

"Mõnikord keset nädalat, kui närvipinge on peal, võtad tsikli ja sõidad pärast tööd maale. Voose sildi juures tunned, kuidas rahu tuleb sisse. Tead, kui mõnus see on?" räägib telemees Tanel Talve, kes on võtnud oma südameasjaks maaelu edendada.

Tallinnast Voosele jõudnud, Tanel (35) kõigepealt istub ja vaatab õunapuid. "Kohe hakkab palju parem. Isegi peavalu kaob ära!" naerab ta. Telemees sõidab kodukülla alati, kui vähegi aega on. Ta ei arva, et kõik Eesti inimesed nelja suuremasse linna peaksid kolima, ja seepärast on ta maaelu edendamise oma südameasjaks võtnud.

Ka sõjaolukorras on tema meelest lihtsam vastupanu osutada, kui rahvas on hajutatud. "Muidu võiks ju neli suurt pommi Eestimaale visata ja siis ongi plats puhas," leiab Tanel, kes tahab Voosele kunagise kõrtsi asemele ajalookeskust ehitada. "Selles kõrtsis räägitakse Eesti lugu, mitte me ei hakka mingeid aastaarve pähe tuupima," räägib ta plaanidest. Mart Laar on Voose kohta loogi valmis kirjutanud, et lastele nii hirmutavat ajalugu põnevamalt ja multimeediavõimalusi kasutades rääkida saaks.

Maal on pagana mõnus!

"Nii palju, kui siin Voosel olen inimeste käest küsinud, mida nad elult tahavad, siis ega keegi ei taha linna ära minna, sest siin on nii pagana mõnus elada! Aga neil ei jää muud üle, sest töö on Tallinnas," räägib Tanel, kelle meelest tasub ikkagi maaelu arendada, et inimesed saaksid kodus elada. "Mitte ei pea mingi töö pärast võõrasse keskkonda kolima." Naerdes tunnistab ta, et on endale jah sellise lollaka missiooni võtnud ja tulevikus planeerib oma päris elamistki väikesesse külla.

Voosel on Tanel veetnud peaaegu poole oma elust, kogu koolist vaba aeg möödus lapsepõlves seal vanaema ja tema mehe juures. Taneli vanavanaisa küüditati ja ta suri rongis loomavagunis enne Valgat. "Vanaema pani siit paljajalu, lapsed süles, mööda metsi minema," räägib Tanel. See on ka üks põhjus, miks ta Voosele Eesti ajaloo- ja hariduskeskust tahab ehitada.

Hariduskeskuse pärast käis Saksamaal ära

Külarahvas võttis talgute korras varisemisohtliku külakõrtsi osadeks ja samadest palkidest peaks kerkima uus hoone. "Viljandi Kultuurikolledži inimesed juba ootavad, kirved peos, et saaks tegema hakata," rõõmustab Tanel, kes on ka kahe kohaliku mittetulundusühingu – MTÜ Voose Külakõrts ja MTÜ Voose Külaselts – juhatuse liige. Interaktiivse ajalookeskusega on telemehel tõsi taga – sellest peaks saama Voose tõmbenumber ja koos sellega võiks turism anda kohalikele inimestele leiva lauale. Kui Voosel ka lasteaed avatakse, on Tanel oma eesmärgi täitnud, et elu külakeses välja ei sureks.

"Ikka ise, lips ette, ja tuleb kohale minna," kinnitab Tanel, et käibki ise MTÜ asju ajamas. "Keeruline polegi ainult raha taha saamine, vaid ametnike mõtteviisi muutmine. See käimine ja seletamine on ikka päris keeruline töö," ütleb Tanel. Aga õnneks kannab see vilja – Euroopa Komisjoni Leader-programm toetas külaplatsi ja puude vahele ronimisatraktsioonide ehitamist. Toetust on saanud ka külakõrts, et õpitubasid korraldada ja detailplaneeringut teha. Hariduskeskuse ehitamise pärast on Tanel isegi Saksamaal võimalike koostööpartneritega kohtumas käinud.

Tekib küsimus, kust see aeg kõik võetakse, sest eeskätt Kanal 2 ekraanilt tuttava Taneli põhitöö on hoopis internetiturundus oma firmas Winter Media Group. Oma aja nõuavad turismi- ja hotelliettevõtluse õpingud Tartu Ülikooli Pärnu kolledžis ning "Motoreporteri" ringreisid. Tänavu lähevad motomehed novembri keskel ringreisile Brasiiliasse.

Seepeale poetab Tanel muiates vaid ühe sõna: delegeerimine. Et kõike meeles pidada, on tal laual nutitelefon. "Tänapäeva elektroonika on ikka väga palju abiks, sest aitab sul kogu selle infohulgaga toime tulla," kiidab Tanel oma elektroonilist abimeest.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Kristjan Väli
Telefon 51993733
kristjan.vali@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis