Kuna pankade ja kindlustusandjate kehtestatud tüüptingimused võimaldavad andmekaitsjate hinnangul võtta nõusoleku isikuandmete töötlemiseks tüüptingimustes, mis riivavad inimeste õigust informatsioonilisele enesemääramisele ja seeläbi ka nende õigust eraelu kaitsele, paluvad nad alustada õiguskantsleril kindlustustegevuse seaduse ja krediidiasutuste seaduse põhiseadusele vastavuse kontrollimist.

Andmekaitse Inspektsioon on seisukohal, et kui isikuandmeid töödeldakse seaduse alusel või lepingu täitmiseks, on nõusoleku võtmine eksitav. Sellisel juhul jääb inimesele ekslik mulje, nagu sõltuks töötlemise lõpetamine tema sellekohasest soovist. Selleks, et nõusolek oleks kehtiv, peab see olema vabatahtlik. Nõusoleku mõiste on tavapäraselt seotud põhimõttega, et andmesubjektil on kontroll oma andmete kasutamise üle.

Kontrolli mõiste on seotud ka asjaoluga, et andmesubjektil peab olema võimalus oma nõusolek tagasi võtta. Tüüptingimuste puhul selline vabadus reeglina puudub. Tuginedes sellele, et pankade ja kindlustusandjate kehtestatud tüüptingimused puudutavad märkimisväärselt suurt hulka andmesubjekte, on AKIil tõsine mure, et kindlustustegevuse seaduses ja krediidiasutuste seaduses praegu kehtivad erisused, mis võimaldavad võtta nõusoleku isikuandmete töötlemiseks tüüptingimustes, riivavad oluliselt inimeste õigust informatsioonilisele enesemääramisele ja seeläbi ka nende õigust eraelu kaitsele. Seetõttu palub AKI õiguskantsleril kaaluda normikontrolli algatamist kindlustustegevuse seaduse ja krediidiasutuste seaduse põhiseadusele vastavuse kontrollimiseks.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Kristjan Väli
Telefon 51993733
kristjan.vali@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis