Sisustusajakirju lehitsedes tuleb ühtelugu pähe sadu häid mõtteid, mida oma kodus ära tahaks teha – aga aega ju pole. Kui suvi juhtumisi rannailmadega ei õnnista, kasuta juhust ja tee mõtted teoks.

Nende päevade jooksul, mis veel puhkuseni jäänud, katsu meelde tuletada kõik, millele ühtelugu – vahel juba mitu aastat – oled mõelnud, aga mis siiani tegemata.

Säti aeda võrkkiik

Võrkkiikesid on valida ohtralt, nii vana kooli võrgulisi kui ka lõunamaapäraselt värvilisi. Üksteisest erinevad need hinna, riputusviisi ja pikutamismugavusegi poolest. Kui toekaid põlispuid, mille vahele kiik riputada, pole aeda ikka veel tekkinud ja postide maassekinnitamist liialt suureks vaevaks pead, vali selline kiik, millel on olemas ka riputusraam. Või ehk on raamatut lugeda kõige mõnusam hoopis ripptoolis?

Kohvilaud õunapuu alla

Kui oled aastaid mõelnud, et maakodu vana õunapuu, mille vanaisa aastakümnete eest istutas ja mille lai võra õige kasinalt õunu kannab, oleks vaja maha võtta – siis nüüd mõtle üks kord veel. Pika talve ja veniva kevade jooksul ootad kannatamatult aega, millal saaks maal kohvitassiga aeda minna. Ehk on just vana õunapuu alune õige koht selleks, et sinna sisse seada mõnus paik, kus hommikukohvi juua ja külalisi võõrustada. Iga puu ei peagi ehk saaki andma, võib-olla on sel õunapuul aias täita hoopis muu roll?

Lapsele armas lapitekk

Mõned inimesed on eriliselt kehvad asjade äraviskajad. Nii tühjendatakse iga suurpuhastuse ajal kappe ja seatakse laste väikeseks jäänud riided kusagile panipaika oma aega ootama mõttega: "Ehk annab neid veel millekski kasutada." Muidugi annab! Tee näiteks lapsele ammu plaanitud lapitekk. Isegi kui sa pole oma õmblemisoskuses väga kindel, siis lapsed tavaliselt pisut vildaka õmbluse peale ei heitu, küll aga tunnevad nad siirast rõõmu, tuvastades tekis tükikaupa oma lapsepõlve lemmikkleite või -särke.

Koju kaunid kaltsuvaibad

Kui kapikoristus kord käsil, tasub panipaikadesse kogunenud riidekraam põhjalikumalt üle vaadata. Kui süda ei luba korralikke rõivaid prügimäele viia ja oma ajast-arust tegumoega ei sobi need justkui ka kellelegi annetamiseks, siis ehk võtta pere kokku, anda kõigile käärid pihku ja alustada riiete ribadekslõikumist. Kui suve lõpuks virnade viisi ribakerasid koos, jääb vaid otsustada, kas keegi perest läheb kaltsuvaiba kudumise kursusele või otsite kellegi, kellelt saab selle töö tellida. Kui need vaibad kord põrandal, on omaaegsed rõivaomanikud tõenäoliselt tunde käpuli maas, et leida vanaema kodukitlit, oma koolilõpukleiti, esimesel kohtamisel kantud kampsunit või lapse sipukaid.

Tekkidele-patjadele hoiupaik

Suvekodus käib ühtelugu külalisi, kes jäävad öömajale ja kelle tarvis tuleks varuks hoida tekke-linu-patju – ehkki nii mõnigi kombekas külaline võtab oma voodipesu ise kaasa. Kui suvekodus ruumi just ülearu laialt käes pole, on sedasorti varukraami hoiustamine paras peavalu. Päästjaks võib osutuda mõni trepialune – nii madal, et ühtki mööblitükki sinna ei pane, samas piisavalt ruumikas, et mahutada sinna üks toekas kast. Kui pere meespoolel aega pole, saab õrnem poolgi pärast põgusat nuputamist selle kokkuklopsimisega hakkama. Mõned lauad või puitkilbid, peotäis kruvisid-naelu, paar hinge kaane külge. Pärast on ilmatu uhke vaadata: ise tegin!

Tee peenrale kast ümber

Oled tüdinud rohimast maasikapeenart, kuhu muru kogu aeg sisse tükib kasvama? Lahenduseks oleks kõrgpeenar, aga kui see kevadel tegemata jäi, võid proovida närvesöövat olukorda lahendada peenra raamimisega. Hästi sobivad selleks immutatud terrassilauad, aga mõistagi võid mis tahes lauajupid ise immutusvahendiga üle tõmmata, et need mullas kohe mädanema ei hakkaks. Peenra ümber võib kasutada ka puitpalissaadi, kui seda aga on palju vaja, on miinuseks üsna suur väljaminek.

Meisterda aiapidudeks laternaid

Praegused valged ööd hakkavad mõne nädala pärast tumedamaks tõmbuma, augustikuust ei maksa rääkidagi. Aiapidude aeg ei lõpe aga valgete öödega, sestap oleks paras aeg järele proovida, kas kodukujundusajakirjade pakutud lahendus majoneesipurk-teeküünal-traadijupp ja tibake värvi annab tõepoolest nii õdusa meeleolu, nagu ajakirjas lubatud.

Tee aeda väike veesilm

Mõnus on, kui aias vesi suliseb. Pisikest purskkaevu annab sättida õige väikesesse veesilma, tillukese kilepõhjaga tiigi tegemine ei käi ka maailma kõige keerulisemate tööde hulka – õpetusi leiab internetistki ohtralt. Veesilma on endal kena vaadata ja ka aeda külastavad tiivulised rõõmustavad võimaluse üle nokk vette kasta. Nende tarvis võid tiigi kaldale veel eraldi jooginõu meisterdada.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis