TÕSTAN KÄED JA ANNAN ALLA: Vanameister Engelbert Humperdincki hale läbikukkumine (12 punktiga eelviimane koht) on britid ahastusse ajanud. Juba nõutakse, et riiklik ringhääling BBC loobuks Eurovisionil osalemast. (AFP/Scanpix)

Omaaegne naistelemmik, 76aastane Engelbert Humperdinck ei suutnud oma romantilise valsiga Suurbritannia Eurovisioni-ebaõnne pöörata. Vanameistri hale eelviimane koht finaalvõistlusel sunnib britte küsima: ehk oleks mõistlikum lauluvõistlusel osalemisest loobuda?

"Eelreklaami ja patriootliku optimismi laine andis alust arvata, et viimaks oleme aastakümnete pikkuse lüüasaamise lõpetamiseks leidnud õige koosseisu ja taktika," kirjutab Mark Lawson The Guardianist artiklis "Lõhkisele Euroopale paslik sõjakas Eurovisioni-õhtu". Kuid üle 150 miljoni plaadi müünud kunagise estraadilegendi saatmine Bakuusse ei suutnud tavapärast tulemust ära hoida. Ühendkuningriigi päästis täielikust hävingust vaid Norra, kes temast veelgi vähem punkte sai.

Isegi Robbie Williams ei suudaks võitu tuua?

Lawson nimetab Humperdincki eelviimasele kohale jäämist showbusiness’i-veterani teenimatuks alandamiseks: "Kindlasti on tunnustatud talendid järgmistel aastatel mürgimikrofoni vastuvõtmisega veelgi ettevaatlikumad."

Briti peaministril David Cameronil tasuks silmas pidada, et Engelberti vastuvõtu järgi otsustades on Ühendkuningriigil Euroopa (sellistes piirides, nagu Eurovision seda mõistab) 42 riigi seas vaid neli sõpra, märgib The Guardian. Vanameistri haledad 12 punkti (360 punkti vähem kui võitjal Rootsil!) tulid Eestilt (5), Iirimaalt (4), Lätilt (2) ja Belgialt (1). Kas Briti välisminister tuleks saata Tallinna uut geopoliitilist allianssi sõlmima?

Briti Eurovisioni-kommentaator Graham Norton ohkas kolme ja poole tunnise ülekande lõpuks: "Mina küll ei tea, mida me nüüd edasi teeme!" Kohe ujutasid britid sotsiaalvõrgustikud üle nõudmisega, et BBC Eurovisioni pikalt saadaks. "On aeg taanduda. Isegi Robbie [Williams] ei suudaks meile võitu tuua, asi on liiga poliitiline," kirjutas telesaatejuht Philip Schofield. "Nüüd aitab. BBCl peab olema etemaid asju, millele oma raha kulutada," arvas üks kommentaator riikliku ringhäälingu kodulehel. BBC polnud sedapuhku eurolauliku leidmiseks võistlust korraldanud. Usuti, et vana romantik Humperdinck sulatab Euroopa südame.

"Ühendkuningriik tegi ilmselt taas kord vea, et uskus: Eurovisionil on paljuski pistmist muusikaga," kirjutab The Guardiani ajakirjanik. "Eurovision on ammu olnud mandripoliitika, kus pommide asemel sõditakse ballaadidega. 2012 oli seni politiseerituim võistlus."

Kuid mitmed kritiseerijad väidavad, et veteran mõjus liiga vanamoodsalt. Briti raadiojaama Radio 2 saatejuht, Eurovisioni-teemalise raamatu autor Paul Gambacchini on veendunud, et järgmisel aastal tuleks Ühendkuningriiki esindama saata mõni maailmaklassi staar tapvalt hea lauluga. Gambacchiniga nõustub Katrina Leskanich, kes tõi 1997. aastal brittidele seni viimase Eurovisioni-võidu lauluga "Love Shine A Light". Tema arvates tuleks järgmine eurolaul tellida Cathy Denniselt, kes on kirjutanud Kylie Minogue’i hiti "Can’t Get You Out of My Mind" ja Britney Spearsi laulu "Toxic".

Kättemaks: jätame Euroopa abirahast ilma?

Kuid Daily Telegraphi esindaja Michael Deacon lohutab kaasmaalasi: "Suurbritanniast tulevad peaaegu kõik Euroopa parimad ja äriliselt edukaimad popartistid. Adele, Coldplay ja Take That lihtsalt ei esinda meid mõnel peadpööritaval maiõhtul Riias, Bukarestis või Helsingis." Ent katsed Eurovisioni totra palaganina võtta lõpevad brittidele ikkagi musta masendusega. Deacon viskab nalja, et pea koidab brittide tasumistund. "Kui eurooplased arvavad, et unustame selle alanduse, ootab neid järgmine kord, kui nad meie uksele koputavad ja abiraha anuvad, ebameeldiv üllatus. Halloo, Brüssel! Siin London! Itaaliale anname... 8 naelsterlingit! Hispaaniale... 10 naela! Aga maksimum – 12 – läheb Kreekale!"

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Marge Sillaots
Telefon 51993733
marge.sillaots@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis