"Jube. Siin meie enda Juuru poe juures meelitas võõras mees last kommiga autosse. Õnneks oli tüdruku ema läheduses ja hakkas karjuma, et hoidku lapsest eemale," ütleb Raplamaal elav naine.

Raplamaa Juuru valla rahval on põhjust oma laste pärast hirmu tunda, sest seni tundmatu mees on seal juba mitu korda tüdrukuid ahistanud. Viimane taoline juhtum toimus umbes kaks nädalat tagasi Juuru kalmistu lähistel, kus autoroolis istuv mees küsis lapsevankrit lükkavalt noorelt emalt teed ja hakkas teda seejärel autosse rebima.

Jutulesaamiseks küsis teed

Lapseohtu gümnaasiumiealine noor ema selgitas, kuidas küsitud kohta sõita, kuid võõra eesmärk ei olnud teed küsida. Mees käskis imikuga jalutava ema autosse istuda ja kui too keeldus, hakkas teda koos lapsega autosse tirima. Naisel õnnestus end lahti rebida ja politseisse helistada. Ühe Juuru aleviku naise sõnul ei julge ta õhtuti kalmistu lähistel enam liikuda.

Politsei- ja piirivalveameti pressiesindaja Kristi Kais kinnitab, et Juuru juhtumite kohta on politseile info laekunud ja möödunud nädala reedel saatis Lääne prefektuur välja ka teate, milles Rapla kriminaaltalitus palub abi isiku tuvastamisel, kes eri ettekäänetel on tülitanud Raplamaal Juuru ja Kaiu vallas tütarlapsi ja noori naisi.

Ahistaja on eesti keelt kõnelev 25–30aastane mees, kes kannab tumedat riietust ja sõidab halli värvi sõiduautoga.

Juuru vallavanem Margus Jaanson kinnitab, et intsidentide järel saadeti kohe informatsioon toimunu kohta kohalikku kooli ja Järlepa lasteaeda.

"Valla lapsevanemad on juhtumitest teadlikud. Meie vallas oli viimane juhtum paar nädalat tagasi, kui lapsekäruga jalutanud noort ema autosse üritati tõmmata. Olen kuulnud, et lapseahistamise juhtum on aset leidnud ka Kaius," räägib vallavanem.

Järlepa lasteaia direktor Eda-Mai Tammiste kinnitab, et hoiatav teade vallalt saadi juba eelmise õppeveerandi viimastel päevadel.

"Kirjas oli, et mehel on hõbedane auto. Saatsime hoiatuse lastevanematele edasi ja rääkisime lastele, kuidas võõraste inimestega käituda. Samalaadne juhtum toimus ka Mahtra külas. Kuuldavasti on Narvaga seoses liikvel üks brošüür, mida tahaksime ka endale muretseda," räägib lasteaia juht.

Juuru gümnaasiumi direktor Sirje Kautsaar kinnitab samuti, et hoiatav info anti klassijuhatajatele kohe edasi, kes omakorda lapsi ja nende vanemaid teavitasid.

Juuru kandi inimesed on alevikus toimunud ahistamistest kirjutanud ka foorumites ja suhtlusportaalides. Politsei pressiesindaja sõnul vihjeid kindlasti kontrollitakse. Ka selliseid, mis võib-olla esimesel pilgul imelikud või taustata tunduvad.

"Tähelepanu tahaks pöörata aga sellele, et kui vihjeid saata, siis tuleb sinna ka kogu teadaolev informatsioon kirja panna. Tihti on nii, et infot jagatakse kõigepealt näiteks suhtlusportaalides, aga ei saadeta politseile. Järjekord peaks olema ikka vastupidi – kõigepealt politseisse. Samas tuletame meelde, et võõrastega suheldes tuleb olla tähelepanelik ja ettevaatlik ning ohu tundmisel loobuda suhtlemisest ja teatada politseile," annab politseiametnik nõu.

Juuru kauplusest öeldi Õhtulehele, et mõistagi juhtunust räägitakse ja on neid, kes ka hirmu tunnevad, kuid paanikast on asi kaugel.

Paanika tekitasid küüdipakkujad

Möödunud nädala lõpul jõudis sotsiaalmeedia kaudu ajakirjandusse ärevakstegev teade, et ka Tartumaal Kõrveküla poe juures on last autosse meelitatud. Ühe internetis välja käidud versiooni kohaselt kutsuti üheksa-aastane tüdruk autosse, et temaga kutsikaid vaatama sõita. Eile olid aleviku elanikud selle peale parajalt mures.

"Jutte on olnud erinevaid, kuni selleni välja, et tegu ei olnud tüdruku, vaid noore naisega," ütleb Kõrveküla poe müüja.

Aleviku vahel jalutanud kahe lasteaiaealise lapse ema sõnul temal Facebooki kontot ei ole, kuid talle saadeti hoiatav kiri meilile. "Ega selliseid teateid lõbus lugeda ole. Aga kuna minu tütar on alles viieaastane, siis üksi ei käi ta väljas nagunii," ütleb naine.

Kõrveküla lasteaia direktor Jana Rosenthal ütles eile, et jutte on ta kuulnud, kuid lapsevanemate hoiatamiseks ei ole põhjust olnud.

Politsei teatel Kõrveküla lasteahistaja juttudeks tõesti alust ei ole. "Sotsiaalmeedias levib hoogsalt hoiatusteade, nagu liiguks Kõrvekülas ringi lapsi autosse meelitav mees. Asjaolude kontrollimisel tuvastas politsei, et suhtlusvõrgustikes levivat teadet on võrreldes tegelikkusega oluliselt moonutatud. Veel enam, intsidenti on meelevaldselt seostatud Narva traagilise juhtumiga, mis külvab inimestes põhjendamatut paanikat," ütles politsei pressiesindaja Kerly Peitel.

Tegelikkuses pöördus möödunud nädala teisipäeval Kõrveküla elanik kohaliku piirkonnapolitseiniku poole ja informeeris teda intsidendist, mis temas kahtlusi äratas. Nimelt oli tema koolist koju kõndinud tütre kõrval peatunud tumepunast värvi sõiduk, milles olnud kaks meest pakkusid, et viivad tüdruku koju. Tüdruk keeldus ja auto sõitis edasi.

"Kontrollimisel tuvastati, et tüdrukut ei meelitatud ega sunnitud sõidukisse, ka ei ole praeguseks kogutud info põhjal alust arvata, et antud intsidendis võis sõidukis olijate näol tegu olla pahatahtlike inimestega," nendib pressiesindaja.

Samas lisab politsei, et lapsevanemad käituvad õigesti, kui taolistest kahtlustest ja tähelepanekutest korravalvuritele teada annavad. Just selline koostöö võib ära hoida traagiliste tagajärgedega juhtumeid.

Viru ringkonnaprokuratuuril tuleb paraku ümber lükata aga paar päeva tagasi levima hakanud kuulujutt, et Varvara tapja on politseioperatsiooni käigus tabatud.

"Kahjuks ei ole veel selliseid arenguid välja öelda, nagu oodatakse," kahetseb prokuratuuri pressinõunik Mari Luuk.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis