1
foto

"Kui umbes 17aastaselt tajusin, et lugusid ei pea tegema perfektselt ja tõsiselt, hakkas tulema hoopis paremat muusikat," ütleb lauljatar Iiris Vesik.

Üle kõige meeldib noorele autorile selline loomeprotsess, kus laul tulebki algusest lõpuni täitsa ise. "Mina lihtsalt panen ta kirja. "Glimmering" uuelt plaadilt on selline lugu. 15 minutiga sai see ilma igasuguse vaeva ja valuta kirja, kusjuures alguses ma ei saanud ise ka päris hästi kõigest aru," tunnistab Iiris.

Järgmisel neljapäeval esitleb ta kontserdiklubis Rock Café oma esikalbumit "The Magic Gift Box", mis tehtud EMI Music Finlandi tiiva all. Plaadil leiduva tosina pala autoriteks on Iiris ja produtsent Ago Teppand ehk Sethh. Tänavu juulis tähistab noor lauljatar 21. sünnipäeva, seega näitab lihtne aritmeetika, et plaat on "kaua tehtud – kaunikene" – neli pikka aastat tööd ja vaeva Iirise noorest elust.

Geniaalsus asub väljaspool inimest

Kui Iiris aru sai, et laulud võivad sündida kergelt, keeras tema looming end rokkmuusika nišist otsustavalt välja ja liikus otse sillerdava popi suunas. Enne seda valdas noorukest lauljatari lausa depressioon. Talle tundus ühelt poolt, et muusikas on kõik juba ära tehtud, ja teiselt poolt tundis ta, et pole ise küllalt hea. "Kui ma sellest sisemisest pingest oma kujuteldavate sõprade, meditatsioonide ja eneses tehtavate rännakute abiga jagu sain, toimus vabanemine. Avanesid teised kanalid, tänu millele taipasin, et laulud tulevad siia maailma, nagu nad ise tahavad. Nad ei pea üldse kandma endas mingit spetsiifilist sõnumit, näiteks maailma parandamisest või naiste-meeste võrdsusest."

Iirise sõnul on muusikapalad eraldiseisvad olevused, kes soovivad autorite kaudu siia maailma sündida juba valmis olekus. "Lauludel on potentsiaal ja nad tahavad seda täielikult väljendada. Olen mõistnud, et mina ei pea selle pärast, millised nad on, üldse muretsema. Peaasi, et nad saaksid minu abiga võimalikult valutult tulla."

Ta pooldab täielikult Vana-Kreekas valitsenud arusaama, et ükski inimene pole ise geniaalne looja, vaid et geniaalsus kui selline asub inimesest väljaspool ning võib teda vahetavahel külastada. Siis võib inimene oma võimete tipul tantsida, laulda või näiteks "Mona Lisa" maalida. "Sa lihtsalt pead tegema tööd ja olema kogu aeg valmis, et midagi vägevat võib tulla. Kusjuures see vägev võib mitte tulla selles vormis, nagu autor tahab, vaid nii, nagu ta peab tulema," täpsustab Iiris.

Popi häbenemisest said üle

Iiris kirjutab oma lugude lüürika inglise keeles, sest tunneb emakeele vastu suurt austust ja aukartust. Samas austab ta enda sõnul väga neid inimesi, kes oskavad eesti keeles häid poptekste kirjutada. "See on nii raske! Kui ütled midagi lihtsalt, võib see hiljem laulus kõlada nõmedalt. Pead ekstra vaeva nägema ja lihtsa keeruliselt välja ütlema, et seda muljet ei jääks."

Iiris lisab, et eesti keel asub laulmise ajal laulja suus füüsiliselt teises kohas ning mänguruum sellega on laulmise ajal palju kitsam. "Ma ei ole praegu lihtsalt valmis eesti keeles kirjutama, sest see on kõrgem klass!"

Algusest peale on Iirist võrreldud Islandi lauliku Björkiga ja neid mõjutusi pole noor Eesti laulja kunagi ka salanud. Kuid näiteks Kate Bushi loomingut – temaga on Iirist samuti kõrvutatud – kuulis eestlanna alles eelmisel aasta suvel.

Iirise ja Ago lood on nelja aasta jooksul päris põhjalikult muutunud ning noor lauljatar ise leiab, et küpsemise mõttes on see muusikale ainult kasuks tulnud. "Mulle on eos meeldinud popmuusika, aga varem püüdsin jõuga teha rohkem rokki. Selline kompleks oli vist, et popp on lame ja mainstream nõme. Praegu ma ei häbene enam, et kaifin täiega Britney Spearsi ja Ago on kogu aeg (salamisi) olnud Backstreet Boysi fänn," muigab ta. Muusikalises mõttes on loomeduo värsket albumit mõjutanud paljud artistid ning stiilid, muu hulgas ka polüfooniline metal. Kuid raadios laiema mängitavuse või suurema läbimüügi saavutamise eesmärgil pole nad Agoga Iirise sõnul sekunditki eraldi pingutanud.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis