Urmas Sule. (Urmas Luik/Pärnu Postimees)

"Kuhu kiirustame? See ei ole teema, mida saaks otsustada paari kuuga ning mida peaks rakendama üleöö," lausus Eesti Haiglate Liidu juhatuse esimees Urmas Sule eile, kuuldes ravikindlustuse seaduse muutmise eelnõust, mis võtaks kroonilise tõvega inimeselt õiguse otse eriarsti poole pöörduda ja sunniks teda minema tasulisele vastuvõtule.

Sotsiaalministeeriumi kabinetivaikuses, haiglate, erialaühenduste ja patsientidega konsulteerimata koostatud ravikindlustuse muutuse seaduse eelnõu teeb Urmas Sule murelikuks. "Mina sain sellest teada ajakirjanduse vahendusel," nendib ta, lisades, et ei mõista, miks peab seadusesätet, mis puudutab isegi kuni 100 000 inimest, muutma nii kiiresti.

Pikemaajaliselt suurendab kulutusi?

Haiglate liit on Sule sõnul seisukohal, et ravikindlustuse põhimõtete olulisi muutusi ja mõjusid tuleb arutada nendega, keda need otseselt puudutavad, mitte aga teha kabinetivaikuses ootamatult ulatuslikke muudatusi, et need siis poole aasta pealt jõustada. Kavandatav muudatus võtaks nimelt väga paljudelt kroonilisi haigusi põdevatelt inimestelt võimaluse jõuda eriarsti konsultatsioonile haigekassa eelarvest ja sunniks neid minema tasulisele vastuvõtule, mis ei vasta ravikindlustuse eesmärkidele.

Eesti Patsientide Esindusühingu infojuht-nõustaja Anne Veskimeister peab kavandatavat seadusemuudatust samuti ühepoolselt tehtud otsuseks, mis ilmselgelt lähtub riigi, mitte patsiendi huvidest. "Meie poole on juba pöördunud murelikke patsiente, kes pelgavad, et uus seadus võib neile eriarstide juurde pääsul takistuseks saada," lausub ta. Veskimeistri sõnul on patsient seadust luues ära unustatud.

"Ühest küljest on meil enamik perearste pädevad teatud kroonilisi haigusi jälgima, mida peavad aga tegema need patsiendid, kelle perearst ei ole piisavalt pädev? Meil on viimasel ajal juba mitu kaebust selle kohta, kuidas perearst ei suutnud kardioloogilist probleemi tuvastada, ja patsient sattus lõpuks kardioloogi juurde jõudes otse haiglasse, sest asi oli kriitiline," toob ta näite.

Selle seadusega püütakse lühemas perspektiivis tervishoiule tehtavaid kulutusi kokku hoida, ent pikemaajaliselt võib see kaasa tuua hoopis tervishoiukulude suurenemise, arvab Veskimeister. Ka on seaduse eelnõu osapoolte vahel korralikult läbi arutamata, mistõttu on õhus palju küsimusi ja kahtlusi. "Meie teada pole valminud ühtegi prognoosi ega analüüsi, kuidas hakkab seadusemuudatus reaalselt patsiente mõjutama. Loodame, et sotsiaalministeerium hakkab paremini arvestama kaasamise head tava ega jäta arutelusid hilisemasse faasi või ajakirjanduse lahata," ütleb Veskimeister.

Sotsiaalministeerium tõrjub süüdistusi

Sotsiaalministeeriumi tervishoiuosakonna juhataja Heli Paluste tõrjub süüdistusi ja kinnitab, et eelnõu on saadetud kooskõlastamiseks patsientide esindusorganisatsioonile ja arstide liidule, samuti on konsulteeritud põhiliste erialaseltside esindajatega, keda muudatus otseselt puudutab.

"Muudatusele, mis suurendab perearsti väravavahi-rolli, kuid ei võta kroonilisi haigusi põdevatel inimestel võimalust jõuda eriarsti konsultatsioonile haigekassa eelarvest, on omapoolse toetuse andnud nii Eesti Perearstide Selts kui ka Eesti Haigekassa. Kuna muudatus puudutab eelkõige perearste, kelle töökoormus muudatuse tõttu suureneb, on eelnõu muudatuse aruteludesse eelkõige kaasatud Eesti Perearstide Seltsi," ütleb Paluste.

Tema arvates ei saadetud eelnõu eraldi Eesti Haiglate Liidule sellepärast, et muudatuse tulemusena koormus eriarstiabisüsteemile väheneb.

Ka ei saa Paluste sõnul rääkida kabinetivaikuses sündinud seadusest. "Eelnõu menetlemise käigus on sotsiaalministeerium korduvalt informeerinud ka avalikkust ja õigusaktide eelnõud on avalikult kättesaadavad elektroonilises eelnõude infosüsteemis," ütleb Paluste ja kinnitab, et krooniliste haigete jälgimine eriarsti poolt, kes seda tõepoolest vajavad, ei ole kavandatava muudatusega kuidagi takistatud.

Kavandatav muudatus võtaks väga paljudelt kroonilisi haigusi põdevatelt inimestelt võimaluse jõuda eriarsti konsultatsioonile haigekassa eelarvest, sundides neid minema tasulisele vastuvõtule, mis ei vasta ravikindlustuse eesmärkidele.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Triinu Laan
Telefon 51993733
Triinu.laan@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis