Pühapäeva hilisõhtul puhkenud tulekahjus suutsid sulgemisele määratud Saaremaa Leisi komando mehed päästa maja mahapõlemisest, sel ajal kui nende kaugemalt saabuvad ametivennad nägid vaeva auto libedal teel hoidmisega. Majja jäänud naise elu aga päästa ei õnnestunud.
Päästeamet on otsustanud sulgeda tänavu üheksa komandot. "Me oleme oma otsuse langetanud. /---/ Oleme veendunud, et meie otsus on õige," teatas eile ameti peadirektor Kalev Timberg.
Veidi rohkem kui 12 tundi enne Timbergi avaldust säästis aga Leisi komando – üks päästevõimetuks tunnistatutest – vallas ühe elumaja mahapõlemisest. Tõsi, tulekahjus hukkus eakas naine, kuid, nagu selgub asjaosaliste jutust, oli 95aastane memm surnud vingumürgitusse juba enne seda, kui päästjatele helistadagi jõuti.
Saaremaal Leisi vallas elav Aire Kallas ärkas pühapäeva hilisõhtul selle peale, et naabermaja tema kodust 200 meetri kaugusel põles ja 75aastane naabrimees tuli joostes nende juurde abi paluma.
"Ta oli mingi praksumise peale üles ärganud. Esikus oli tuli lahti olnud, viskas ämbritäie vett peale, aga siis ta ei jõudnud enam kontrollida seda. Mingil ajal oli ta fikseerinud, et ema ei ole enam meie juures, ja jooksis meilt abi saama," kirjeldab naabrinaine Aire öiseid sündmusi. Tema helistas hädaabinumbrile 112 ning samal ajal oli minia juba valinud kohaliku päästekomando numbri.
"Minia oli ka ähmi täis, aga see, kes seal vastu võttis, tundis inimese häälest ära. Polnud aadressi ega midagi vaja olnud anda, teati ilma selletagi täpselt, kuhu peab sõitma," räägib Aire. Hiljem kuulis ta, et Leisi komando oli juba autoga välja sõitmas, kui häirekeskusest häire tuli.
Päästeameti koostatud analüüsi põhjal peavad Leisi piirkonda edaspidi välja sõitma Orissaare ja Kuressaare päästekomandod. Kuressaare päästjad olevat aga naabrinaise sõnul kohale jõudnud alles siis, kui Leisi komandol olukord kontrolli alla saadud ning surnu majast välja toodud. Komando kurtnud, et tee oli libe.
"Kui me oleks siin pool tundi veel oodanud, siis oleks tulnud konte korjata ja majast poleks kindlasti midagi muud olnud järel kui mõni söestunud palk," räägib Aire. Kuigi majal on suured kuumuse ja vee kahjustused, olevat katus terve ning ainult hoone ots natukene põlenud.
"See on mõeldamatu, et meil ei ole enam päästekomandot!" põrutab Aire. Ta on aastaid töötanud ühes valla puidufirmas valvurina ning pidanud sinna kolmel korral tuletõrje kutsuma. "Siis on täpselt sama asi olnud. Helistasin meie poisid kohale, nad tulid, väravad olid kõigi lukkudega eest ära tõstetud, redelid olid püsti, veejoad olid peal, ja alles siis jõudis Kuressaare kohale," meenutab ta. Saaremaa pealinn on Leisist 44 kilomeetri kaugusel.
Ka Leisi vallavanem Ludvik Mõtlep räägib, et traagiline põleng näitab, kui oluline komando vallale on. Ta on lubanud ka kohtu ja õiguskantsleri poole pöörduda, kui päästeamet Leisi komando sulgemisotsust ei muuda.
Päästekeskuse andmetel sai häirekeskus teate tulekahjust kell 23.15. Kella 00.05 oli põleng kontrolli alla saadud ja kella poole kaheks kustutatud.
Muutused alates 2007. aastast
Riiklike komandode arv vähenenud 17 võrra.
Päästjate arv langenud 1754-lt 1735-le.
Tulekahjude arv vähenenud 10 400-lt 6300-le.
Eluhoonete tulekahjud: 2014–1156.
Vabatahtlike komandode arv: 65–85.
Vabatahtlikud päästjad: 503–1109.


































