2
fotot
EESTLASTEL TOTAKAS MÕÕT: Kasuvennale Sergeile sünnipäevakooki tehes avastas Monika, et detsiliitrimõõdikuid sealses peres polegi. Pereema leidis selle peale, et päris totakas on kõiki asju detsiliitrites arvestada. Õekese Marinaga koos tehti kook ikka valmis. (ERAKOGU)

"Sõbrad süstisid minusse küll negatiivsust, et seal pole internetti ega mitte midagi, aga moldovlased olid tegelikult Euroopa kõige vaesema maa kohta ikka üllatavalt rikkad!" räägib aasta vahetusõpilasena Moldovas veetnud eestlanna Monika.

Eile õhtul jõudsid Eestisse tagasi 30 noort, kes veetsid eelmise õppeaasta mõnes Euroopa riigis. Nende seas tuli koju ka Monika, kes käis Moldovas XII klassis.

Juba esimesel õhtul Moldovas sai Monika tunda vahet lõunamaalastega – õues oli 27 kraadi sooja ja pereema palus tal ikkagi end soojemalt riidesse panna.

"Linnas kõndides küsis ta kogu aeg, et ega mul külm pole, kuigi mul olid teksad ja T-särk ja jakk. Ma siis tegin neile selgeks, et minu jaoks on see täitsa soe ilm, ja siis isa ütles Svetlanale (pereemale): "No kuule, ta tuli ju põhjast!"," naerab Monika. Pärast ütles üks mees tänaval, et eestlanna näeb välja, nagu oleks ta otse Hollywoodist tulnud.

Sellist temperamenti nagu Moldovas Monika varem näinud ei olnud. "Isegi väikesest asjast võidi seal suur tüli üles keerutada. Eestlased on rahulikumad. Aga samas on moldovlased sõbralikud ja lahked," kiidab Monika võõrustajaid.

Sõbrad pärisid, mida ma sealt otsin

"Kui sõbrad kuulsid, et Moldovasse lähen, küsisid nad, mida ma sealt otsin. Seal pole vetsupaberit ega internetti. Aga interneti kohta ütlesid vähemalt kohalikud ise, et see on kiiruselt maailmas kolmas," räägib Monika esimestest elamustest. "Teed on seal küll sellised, et võib jalaluud ära murda, aga autod on uhkemad kui meil. Enamasti maasturid," kirjeldab ligi aasta võõrsil olnud piiga pisikese aktsendiga. "Algul rääkisin seal inglise keeles, aga siis pereema nõudmisel vene keeles. Sain selle väga hästi suhu."

Monika elas äärelinnaperes, tavalises majas. "Pereisa oli neurokirurg, aga seal ei saa nad nii palju palka kui mujal Euroopas ja nad ei elanud rikkalt. Tegid remontigi järk-järgult."

Monikat pani väga imestama, et magama mindi vahetusperes väga vara. "Kooliajal ütles pereema juba kuue ajal, et aeg on magama minna, aga hommikul tõusti ka vara, et saaks perega koos süüa. Süüakse seal üldse väga palju ja korralikult. Kolm korda päevas ja koos perega. Söögid on ka väga rasvased ja ma otsisin varsti üles fitness-klubi, kus trennis käima hakkasin," naerab Monika.

12. klass tuleb Eestis uuesti käia

Moldova koolis käis ta küll XII klassis, aga eksameid seal ei teinud. Nüüd võtab ta Eestis XII klassi uuesti läbi ja õiendab ka eksamid. "Mulle tundus, et seal õpetatakse laiema silmaringiga kui meil, aga Eestis õpetatakse rohkem reaalaineid ja tunde on Eestis ka rohkem. Kalkulaatorit seal matemaatikas ei kasutata. See oli küll harjumatu."

Monika sõnul mõeldakse Moldovas palju tervisele. Isegi noored panevad sellele rõhku. "Koolis ka küsiti, et miks sul mütsi peas ei ole, ja selg ei tohtinud paljas olla," seletab ta.

Nüüd on Monika mõnda aega Eestis, aga järgmise riigina plaanib minna Kasahstani.

Mittetulundusliku YFU Eesti rahvusvahelise õpilasvahetuse organisatsiooni kaudu õppis mullu Euroopa riikides 31 Eesti noort. Üks neist naaseb koju veidi hiljem.

Kõige rohkem õppis eestlasi Saksamaal – ühe aasta oli seal kaheksa noort. Neli õpilast oli Belgias ja Šveitsis, kolm Prantsusmaal, kaks Austrias, Rootsis ja Slovakkias. Üks Eesti vahetusõpilane õppis Moldovas, Tšehhis, Ungaris, Türgis, Hollandis ja Norras.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Maria Rozbaum
Telefon 51993733
maria.rozbaum@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis