PIDULAUAST SAI PEIELAUD: Parteitöötaja Sirje (Laine Mägi) ja tema elukaaslane Ats (Mait Malmsten) on sunnitud korraga suurt teatrit kaasa mängima. (ARNO SAAR)

Algaval telehooajal on lisaks teada-tuntud lemmikutele oodata ekraanile ridamisi uusi projekte: TV3 toob sügisel eetrisse uue suurejoonelise saatesarja "Eesti talent", ETV-lt on tulemas kauaoodatud sari "Klass: elu pärast" ja uus humoorikas telesari "ENSV". Kanal 2 üllatab uue kodumaise sarjaga "Pilvede all". Mis meid algaval telehooajal veel ees ootab?

"Eestlane, venelane ja sakslane sõidavad lennukis. Sakslane viskab aknast välja sigaretipaki, öeldes, et neid on neil küll. Venelane viskab aknast välja viinapudeli, öeldes, et neil on seda küll. Eestlane võtab venelasel kratist kinni ning viskab aknast välja – et meil on neid küll," teenib perepoeg Paavo (Tiit Sukk) krõbeda anekdoodiga vähemalt vabadusvõitlejast vanaisa Aadu (Felix Kark) heakskiidu.

Aga ka ülejäänud sünnipäevaliste naeruturtsaka. Laual on kartulisalat ja rosolje, täidetud munad ja singiviilud, Sovetskoje Šampanskoje ja konjak Belõi Aist. Ning oo imet – Marlboro sigaretid!

On 15. november 1982. Keskastme parteitöötajal Sirjel on 45. sünnipäev, mida ta plaanis pidada kuskil kõrtsis, kuid õnnetuseks otsustab Moskva just sel päeval Brežnevi Kremli müüri äärde maha matta ning kõik pralled keelatakse. Nii peetaksegi sünnipäeva koduses ringis, kus jutt keerleb suuresti Brežnevi matuste, aga ka Soome televisiooni ümber. Kuni

ootamatult koputab uksele sõjaveteranist naabrimutt Aino (Helene Vannari), et koos oma militsionäärist poja Jüriga (Argo Aadli) naabreid leinas lohutada ning sünnipäevalauast saab sama ootamatult peielaud, millelt ei puudu Brežnevi leinalindiga foto ega küünlad.

Nii algab uus ETV humoorikas telesari "ENSV", kus elustub nõukaaja tegelikkus kogu oma totruses ja koleduses. Kokku on selle kirjutanud tandem Gert Kiiler –Villu Kangur.

Võtted käivad vanas villas

Seriaali keskmes on üsna tavaline eesti perekond – parteitöötajast ema, elujõmmist isa, pioneerist tütar, ärikast poeg ja vabadusvõitlejast vanaisa, kes kõik üritavad omal moel hakkama saada absurdsel ajal, kui elu oli odav, aga poest polnud midagi saada, kõik asjad läksid kohe katki, lehed olid jama täis ning igal õhtul vaatas televiisorist vastu Brežnev.

Kolmapäev, 18. august 2010. Täna on sarja seitsmes võttepäev. Kõige raskem päev, sest kaamera ette peavad jääma kõik tegelased, kes sarjas osalevad. Eesotsas lavastaja Ain Mäeotsaga ollakse jalul juba kella kuuest.

Võtteplatsiks on Vabaduse puiestee ääres kõrguv uhke, kuid lagunev häärber, mille õuele on püstitatud telk, kus saab riietuda, grimmi teha ja kohvi juua. Viimast läheb ohtralt, kuid ei võta ometi haigutust Tiit Suka suult, kes ütleb, et jõudis Tartust tagasi kell üks öösel ja tõusis juba pool kuus.

Muundumine peolauast peielauaks on avaosa keskne stseen ja seda võetaks üles mitme rakursi alt. Üks episood järgneb teisele, üks duubel teisele. See tähendab, et näitlejad peavad järjepanu endale kartulisalatit ja rosoljet ette tõstma. Ühel hetkel turtsatab Sukk: "Arvake ära, kas mu kõht on juba täis?"

Brežnev aeti auku mürtsuga!

Lavastaja Ain Mäeots ajab kogu aeg tempot taga, sest kell kolm peab osa näitlejaid Tartu poole teele asuma. Sestap tõstab Mäeots vahepeal vägagi häält ("Kas saab siin vaikust, meil on võte, uks kinni!"), samas on leebus ise, et ühe või teise näitleja stseenilahendust või repliiki kiita. Igatahes oskab ta ohje peos hoida. Ometi saab kella üheteistkümne paiku kurvalt tõdeda, et graafikust ollakse maas paarkümmend minutit.

Väikses ruumis on õhk näitlejatest ja teistest asjapulkadest paks ning nelja-viieminutiliste stseenivahetuste ajal pannakse tööle suur ventilaator. Ega sellest väga asja pole: prožektorid, kartulisalat ja lämbe õhk teevad oma töö. Laine Mägi haigutab vahetpidamata ning kui ta just kaadris pole, toetab oma tupeeritud parukaga pea õrnalt Mait Malmsteni õlale, kes kehastabki Laine elukaaslast.

Kella kolmeks on kõik stseenid siiski üles võetud ning kõik õnnelikud ja rahul. Nagu soomepoisist vanaisa Aadu (Felix Kark), kes rõõmustab, et Brežnev mürtsuga auku aeti.

Sügishooajal jõuab vaatajani kaheksa osa. Eetris on "ENSV" pühapäevaõhtuti alates 5. septembrist.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Merilyn Närep
Telefon 51993733
merilyn.narep@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis