MAAGILINE SÕNA: Arvatakse, et kui kasutajanimes on sõna «sex», saab ta kohe palju rohkem tähelepanu.» ()

«Kohati on küll tunne, et midagi on ikka väga valesti,» ütleb populaarset internetiportaali rate.ee uurinud ajakirjandustudeng Maria Murumaa.

Maria Murumaa bakalaureusetöö «Seksikuse konstrueerimine tutvumisportaalis rate.ee», mida ta tänavu Tartu Ülikooli ajakirjanduse ja kommunikatsiooni osakonnas kaitses, vaatleb portaali kasutajaid, kelle nimes sisaldub sõna «sex», eeldades – varasemale kirjandusele tuginedes –, et internetikeskkonna konto omaniku kasutajanimi annab tema kohta teadlikke vihjeid. Põhjapanevaks avastuseks peab ta seda, et portaalis seksikana näida soovivad kasutajad ei kaldu oma ilu ja kättesaadavuse rõhutamisel äärmustesse, nagu esmapilgul arvata võiks.

«Oleksin oodanud, et need konkreetsed kasutajad, kelle kasutajanimi on nii provotseeriv, on ka visuaalselt väljakutsuvad,» ütleb Murumaa. «Aga tegelikult on piltidel tihtipeale hoopis täiesti tavalised inimesed. Või siis lapsed, kes ei saa veel päris hästi aru, mis see seksikus on, ja imiteerivad näiteks reklaamides nähtut.»

Suurel määral paljastatud oli rate.ee fotodel vaid umbes 14 protsenti end kasutajanimedes seksikana näidata soovijatest. Kusjuures naissoost kasutajad paljastasid end pisut rohkem kui meessoost kasutajad. Murumaa usub, et enesepaljastajate osakaal oleks netikeskkonnas mõnevõrra suurem, kui portaal üleslaetavaid pilte liigse alastuse suhtes ei toimetaks.

Kui naised esitasid end fotodel pigem passiivse ja alluvana, siis mehed olid enamasti domineerivates poosides.

Noorim seksilemb rate’i kasutaja on üheksa-aastane

Sõna «sex» sisaldava nimega kasutajaid leidus rate.ee keskkonnas paarsada. Vanim neist oli 52aastane naine – «sexymammazita» – ja noorimad üheksa-aastane poiss nimega «sexlont» ning sama vana tüdruk «sexkristi1». Paljud rate.ee kasutajad olid ühe oma hobina nimetanud seksi. Piltide juurde käiv tekst võttis teinekord lausa rõveda vormi.

«Seksist on saanud väga igapäevane asi, järelikult ka seksikusest,» teeb Murumaa oma uurimise põhjal järelduse. «Kuna seks müüb, siis ümbritseb see meid rohkem, kui automaatselt registreerida jõuame. Seega mõjutab seks ka meie erinevaid otsustusi. Näiteks seda, kuidas ennast maailmale esitada.

Pealegi on rate.ee tutvumisportaal. Kindlasti otsitakse seal ka lühiajalisi füüsilisi suhteid. Arvan, et kui kellegi kasutajanimes on sõna «sex», saab ta kohe palju rohkem tähelepanu.»

13aastased käivad «nühitoas kummirallil»

Siiski pole kõik rate.ee’s toimuv Murumaa arvates sugugi päris normaalne. «Kohati on küll tunne, et midagi on ikka väga valesti,» leiab ta. «Mul jäi suu lahti, kui umbes 13aastase kuti sama vana sõbranna kirjutas talle kommentaaris, et ei jõua ära oodata, millal jälle näevad – «siis saab nühituppa kummirallile minna»!»

Võib oletada, et rate.ee’s käivad partnerite jahil ka potentsiaalsed ahistajad.

«Fakt on see, et noored tegelevad seksiga aina varem ja varem ning eakohane eksperimenteerimine on teatud piirini okei. Aga et mõne 11aastase «seksikiisu» pilte saab kommenteerida ka 36aastane kommionu, ei ole enam normaalne,» leiab Murumaa, kes usub, et näiteks piltide kommenteerimisest võivad vabalt alguse saada kokkusaamisedki.

2/3 Eesti veebiliiklusest käib rate.ee’s

Tutvumisportaali rate.ee kasutab iga neljas Eesti inimene.

Rate’il on 350 000 kasutajat.

Portaali andmeil toimub rate.ee keskkonnas 2/3 Eesti veebiliiklusest.

Kasutajaid on lasteaialastest kuni vanamemmedeni.

Vanim portaali kasutaja on 75- ja noorim viieaastane.

51% kasutajatest on nais- ja 49% meessoost.

Rate.ee’s on brünetid blondidest vallatumad

Murumaa uurimusest selgub, et rate.ee’s seksikana paista sooviva kasutaja pilt on tehtud elutoas, pildistatav seisab passiivselt ja on nähtavate kehakaunistusteta brünett.

Kolm neljandikku end seksikana näidata üritavatest naistest on pikkade juustega. Enamik neist on saledad või keskmise kehaehitusega.

Naised näitavad end pigem alluvates ja mehed domineerivates poosides. Nii naised kui ka mehed armastavad piltidel olla voodi läheduses. Naised naeratavad rohkem kui mehed.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Gerly Mägi
Telefon 51993733
gerly.magi@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis