JAAN JÜRINE

Kaotanud Eesti Meeste Korvpalliliiga (EMKL) play-off sarja esimese finaalkohtumise Baltikale, võitis BC Tallinna meeskond kolm järgmist ja krooniti eile Eesti meistriks. Viimaseks osutunud neljanda finaalmängu võitis BC Tallinn 94:76. Kui viieringilisel põhiturniiril jäi omavahelistes mängudes peale Baltika 4:1, siis kuldmedaliseerias näitas BC Tallinn sama veenvat üleolekut, võites kolm ja kaotades ühe mängu. Tasub meenutada, et BC Tallinn võitis ka põhiturniiri, kogudes 25 mängust 20 võitu.

Kuldmedalimeeskond timmis oma mänguvormi täpselt: tõelisse löögihoogu jõuti alles finaalis. Veel poolfinaalis oli BC Tallinn püsti hädas Tartu korvpalliklubiga, võites seeria läbi häda ja paraja õnne kaasabil mängudega 3:2.

Pärast sügisel ette võetud EMKL-i reformimist - BC Kalevi paremik jagati klubide vahel laiali - veeres kodune korvpalliliiga enneolematu publikumenu saatel lõpuni. Play-off sarja mänge vaatas nii Tallinnas kui Tartus täismaja. Veel paari aasta eest võidi millestki taolisest ainult unistada.

Aastad pole vennad. Mullu jäi sootuks teises koosseisus mänginud BC Tallinn play-off sarjas neljandaks, sest suur osa korvpallureist olid hooaja lõpus kas vigastatud või haiged. Tänavu demonstreeriti Rauno Pehka, Margus Metstaki, Indrek Rumma ja Tair Tenno vedamisel mängijatarkust, kogemusi ja skeptikuid veenvat tahet. Finaalseeria oli judo keeles ipponit ehk puhast võitu väärt.

EMKL-i hooaja parimaks mängijaks oli kindlasti Pehka, kes tegi neljas finaalmängus kokku 131 punkti ehk peaaegu 33 punkti mängu kohta. Pehka oli ka põhiturniiri resultatiivseim.

EMKL-i finaalseeria

BC Tallinn-Baltika 3:1
(86:88, 70:68, 111:81, 94:76)

Finaalseeria mõnel hetkel pakkus BC Tallinna mäng täiuslikkust, mida kodustel meistrivõistlustel pole varem nähtud. Eilne kohtumine meenutas mõneti kolmandat finaalmängu. Esimese poolaja viimasel viiel-kuuel minutil takerdus Baltika mäng äkki vastaste tihedasse kaitsesse. Pinge põhjustas pallikaotusi ja möödaviskeid. Seisult 29:28 viskas BC Tallinn 17 vastuseta punkti ja otsustas mängu. Bee-tseelased võitsid poolaja 48:33, teine mänguaeg kulus rohkem vormitäiteks. BC Tallinn võitis 94:76.

Kaks seljavõitu järjest

Teisipäevases mängus saatis BC Tallinn Baltika ööbikuid kuulama. Võis eeldada, et Baltika seda asja nii ei jäta, liiati oli eile rivis väikese vigastuse tõttu mängu vahele jätnud Indrek Varblane. Baltika algkoosseisus pakkusid talle seltsi Aivar Kuusmaa, Valdo Lips, Ivo Saksakulm ja Andrus Nagel. BC Tallinna treener Üllar Kerde saatis neile vastu harjumuspärase koosseisu: Margus Metstaki, Rauno Pehka, Tair Tenno, Indrek Rumma ja eile 27-aastaseks saanud Raoul Suuroru.

Rumma ja Pehka viisid kolmestest BC Tallinna 6:0 ette. Kahel korral esimese poolaja vältel jõudis Baltika viigini (16:16 ja 26:26), rohkem mitte. BC Tallinn oli värskem, ületades vastaseid nii mõtlemise kui liikumise kiiruses. Õnnetu seisuni 29:28 BC Tallinna poolt vaadates oli sellegipoolest mängu küll.

Seejärel tabas Baltikat ränk ja seletamatu mõõn. Pall pudenes käest, bee-tseelased noolisid jälle vaheltlõikeid, üks Baltika rünnak teise järel lõppes nurjumise ja pallikaotusega. Peamiselt Pehka ja Metstaki käe läbi viskas Kerde meeskond 17 punkti järjest, asudes juhtima 46:28. Poolajaks (48:33) mängis Baltika küll mõne punkti tagasi.

26. minutil oli BC Tallinn ees 62:44. Kuusmaale vilistati neljas viga. Aga see mees ei suuda end valitseda, vastaste suur edu riivas Kuusmaa eneseuhkust. Ta laskis kätel ja suul käia, sai otsa tehnilise vea ja lahkus väljakult publiku vilekoori saatel. Nadi, kui meister ei oska kaotada...

BC Tallinn juhtis korraks isegi 30 punktiga. Lõpus anti järele ja võideti 94:76. Pehkalt 32, Varblaselt 21 punkti. Vastu ootusi sai Baltika järjest teise sauna.

Parimad, parimad

EMKL-i tänavuse hooaja resultatiivseim mängija oli Rauno Pehka. Kindlasti ka parim. Edukaimaks lauavõitlejaks tunnistati klubikaaslane Margus Metstak, parimaks kolmepunktiviskajaks Aivar Kuusmaa, suurima arenguhüppe teinud mängijaks tartlane Tanel Tein.

EMKL-i all stars viisikusse valiti Rauno Pehka, Tiit Sokk (BC Kalev), Indrek Rumma, Margus Metstak ja Marek Noormets (KK Tartu).