Noortel, kes Inglismaale õppima pääsevad, on väga suur motivatsioon - Ida-Euroopast on Inglismaa kõrgkoolides ja keskkoolides õppijaid veel väga vähe. Teisest küljest tõstab see kindlasti ka vastuvõtvate koolide reputatsiooni, kui kool saab kaasa aidata nendest riikidest pärit noorte haridusele.

Avatud Eesti Fond alustas programmi 1996. aastal, meie saadame õpilasi Inglismaale kolmandat korda, igal aastal on olnud ka mõni õpilane venekeelsest koolist. Konkurss oli tõesti suur ja viit välja valida üpris raske. Peale viie valitu olid kolmel lapsel nii silmapaistvalt head tulemused, et praegu uuritakse Inglismaal, et ehk oleks mõni kool valmis neidki vastu võtma.

Kuigi palume üle kümne avalduse ühest koolist mitte saata, on mitu kooli nii aktiivsed, et kipuvad seda arvu ületama. Omalt poolt püüame, et esindatud oleks võimalikult palju koole kogu Eestist ja mis seal salata - eelistame kesisemate rahaliste võimalustega perest pärit lapsi, andmaks õpivõimalusi võimalikult paljudele.

Möödunud aastal osales konkursil edukalt Viljandi tavakooli poiss Mikk Lend - ääretult vapper noormees. Ta sai avalduse blanketi viimasel hetkel naaberkoolist, tuli kohale ja võitis. Möödunud aastal tuli õppimise eest osaliselt ise tasuda - Inglismaa tasub küll 15 000 naela väärtuses õpikulud, aga 40 000 krooni (orientatsioonikursus ja sõidukulud) tuli leida vanematel. Tänu poisi enda ja ta vanemate initsiatiivile saadi vähemalt 60% sellest rahast sponsoritelt - see oli küll vapustav lugu.

Tänavu kandideerinud 78 inimesest pidime ainult üksikud kehvavõitu keeleoskuse pärast kõrvale jätma. Pigem kipub komistuskiviks saama ankeediküsimus toimetuleku kohta võõras elukeskkonnas.

Olgugi et püüame lastele kõike juba Eestis rääkida, võib kohapeal tekkida siiski kultuurišokk. Ka pole kerge kogu aastaks lahkuda nii perest kui ka sõpradest. Tagasi tulles võivad nad saada vanasse klassi, aga ei pruugi, ja nii on inimene aasta kaotanud. Õppeaasta kestel peame koolilastega e-posti teel sidet, kutsume neid oma üritustele. Eriti tore on igal sügisel suursaatkonnas korraldatav vastuvõtt, kus osalevad ka vahetusprogrammi õpilased.

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Merilyn Närep
Telefon 51993733
merilyn.narep@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis