VÄRSKED STIPENDIAADID VASTUVÕTUL BRITI NÕUKOGUS: Tarmo Hiietamm, Kristo Oidermaa, Mihkel Mõttus, Ingra Soosaar, Küllike Tohver (Briti Nõukogu direktor), Artur Piel. Istuvad Briti suursaadik Sarah Squire ja sponsor Urmas Sõõrumaa. (Teet Malsroos)

Ian Small on üks HMC programmi koordinaatoreid ja ühtlasi ka Suurbritannia Boothami kooli direktor. Selles koolis on eelnevatel aastatel HMC programmi raames käinud ka vahetus-õpilased.

Kõik kandidaadid olid väga tublid ja huvitavad noored inimesed. Väga raske oli valida. Mind üllatas suurepärane inglise keele tase. Suurbritannia laste võõrkeeleoskusega ei anna seda võrreldagi.

Kuidas võrdleksite Eesti lapsi teiste intervjueeritutega?

Igal pool on andekaid lapsi. Kesk- ja Ida-Euroopa noored on hämmastavalt teadlikud oma riigi ja regiooni lähiajaloost. Neil on suur õppimise motivatsioon. See on ka üks põhjusi, miks me sellist õpilasvahetust korraldame. Teistest riikidest tulnud klassikaaslase õpihimu innustab ka briti noori. Samuti avardab see briti õpilaste silmaringi, tekitab huvi teiste riikide, rahvaste ja kultuuride vastu.

Eelmisel aastal intervjueerisin ma Horvaatias. Seal tunnetasin ma lastes kibestumist ja soovi Horvaatiast päriseks lahkuda. Eesti lapsed olid optimistlikud ja veendunud, et kindlasti tulevad nad Eestisse tagasi.

Kas Eesti lapsed olid intervjuul teistest tagasihoidlikumad või hoopis pealetükkivamad?

Ma ei oska öelda, igal pool on nii tagasihoidlikke kui ka ennast aktiivselt kiitjaid. Üldiselt peetakse Inglismaal tagasihoidlikkust heaks jooneks. Kui näiteks ameeriklased vastavad küsimusele “Kuidas läheb?” peaaegu alati “Suurepäraselt!”, siis britid pigem “Pole viga” või “Läheb kah”.

Intervjuul liigne tagasihoidlikkus muidugi kasuks ei tule. Näiteks on õpilane CV-s ära toonud palju põnevat. Kui aga intervjuul seepeale küsin, mida sa vabal ajal teed ja saan vastuseks, et ei midagi erilist, siis säärane tagasihoidlikkus just kasuks ei tule.

Kuidas soovitaksite 9. klassi õpilastel, kes järgmisel aastal sellele stipendiumile saavad kandideerida, vestluseks valmistuda?

Soovitan olla loomulik ja mitte ette vuristada päheõpitud teksti. Muidugi tasuks põhjalikult läbi mõelda, mida öelda.

Kindlasti küsitakse vestlusel selle kohta, mida oled saavutanud ning mida Suurbritannias õppimise kogemus sulle annaks. Selle küsimusteringiga said tänavused kandidaadid väga kenasti hakkama.

Samuti küsime vestlusel, mida õpilane omalt poolt Briti koolile juurde annaks. Tahame teada, miks kool peaks olema just temast huvitatud. Sellele küsimusele oli Eesti lastel millegipärast veidi raskem vastata. Näiteks võis elulookirjeldusest küll paista, et õpilane laulab kooris, aga vestlusel ei tulnud ta selle peale, et väljendada soovi kindlasti proovida ka briti koolis laulukoori pääseda. See võib koolile väga oluline olla, et koor hea laulja võrra täieneks.

Kes on tänavused õnnelikud?

Headmasters and Headmistresses Conference (HMC) stipendium on mõeldud hea õpiedukusega aktiivsetele 10. klassi õpilastele, kes soovivad järgmisel aastal õppida Briti erakooli VI klassis (lower sixth). Õpilasi toetab ka Urmas Sõõrumaa heategevfond Dharma.

2002/2003. õ.-a. said stipendiu-mi Tarmo Hiietamm (Tallinna Inglise Kolledž), Triin Ümarik (Miina Härma gümnaasium), Mihkel Mõttus (Võru Kreutzwaldi gümnaasium), Ingra Soosaar (Tallinna Mustamäe gümnaasium), Artur Piel (Tallinna humanitaargümnaasium). Lisakohad said aastaks Jaan Kirss (Rocca al Mare kool), Irina Akentjeva (Tallinna Inglise Kolledž) ja Marion Sahtel (Miina Härma gümnaasium).

Kuninganna juubeli puhul said kuuajalise stipendiumi Kristo Oidermaa (Tallinna 21. kool), Kati Kull (Tallinna Inglise Kolledž) ja Anet Ansperi (Saaremaa ühisgümnaasium).

Stipendiumile kandideerimise avaldusi võetakse vastu alates jaanuarist; valik, intervjuud ja koolide valik toimuvad märtsist kuni maini. Lisainformatsiooni eri stipendiumiprogrammide kohta saab aadressilt www. britishcouncil.ee või telefonilt 6 314 010 Kaarin Truus, lisa võib küsida ka e-posti aadressil kaarin.truus@britishcouncil.ee

Jaga artiklit

0 kommentaari

Päevatoimetaja

Telefon 51993733
online@ohtuleht.ee

Õhtuleht sotsiaalmeedias

Õhtuleht Mobiilis